Elhunyt Szilágyi Dezső

Nemrég ünnepelte hatvanadik születésnapját a Budapest Bábszínház. Jogelődjét, az egykori Állami Bábszínházat csaknem három és fél évtizeden át, 1958 és 1992 között Szilágyi Dezső vezette. De nem a hosszú idő tette fontossá munkáját. Az egész magyar színjátszás korszerűsítésében volt fontos szerepe annak, ahogyan a rábízott nagyüzemet működtette.

Az Andrássy úton, a Nemzeti hajdani kamaraszínháza helyén létrehozott intézmény fő feladata az volt ugyanis, hogy országos hatáskörű műsorszolgáltatóként vidéken is ellássa néznivalóval a gyerekeket.

Hogy milyen mértékben járult hozzá ez a kiterjedt tevékenység az ifjabb korosztályok szocialista szellemű neveléséhez akkoriban, arra ma már valószínűleg senki sem emlékszik. Az viszont a magyar színháztörténetből kitörölhetetlen tény, hogy ugyanez az intézmény a merészen kísérletező, az európai avantgárd szellemét meghonosító, a polgári és a szocreál port magukról merészen lerázó legfontosabb műhelyek közé tartozott ugyanebben az időszakban. Felnőtteknek szóló előadásai bejárták a világot, s mindenütt hatalmas sikert arattak, hiszen a Shakespeare, Beckett, Dürrenmatt darabjait bábszínpadra állító, valamint a Sztravinszkij, Bartók, Ligeti műveire készült, a zenével egyenrangú, azt méltóképpen látvánnyá alakító kompozíciók az akkor legkorszerűbb, egyetemes színházi nyelvet szólaltatták meg.

Elsősorban ez teszi a hétfőn, életének nyolcvannyolcadik évében elhunyt Szilágyi Dezső emlékét halhatatlanná.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.