Aki latinra fordította a Micimackót
Tanult szakmája szerint orvos volt, leginkább gyógyításból tartotta el magát, de hatalmas műveltsége okán mégis az utolsó, nagy humanisták egyikének nevezhetnénk.
Lénárd Sándort hamarabb ismerték meg a nagyvilágban, mint itthon. Világhírre azzal tett szert, hogy 1956-ban megjelentette a Micimackó latin fordítását, de ugyanebben az évben történt, hogy megnyerte a Sao Pauló-i televízió műveltségi vetélkedőjét, melyen kedvenc zeneszerzője, Bach volt a téma. Patikát nyitott Sao Paulóban, majd néhány év múlva családjával visszavonult birtokára, egy Dona Emma nevű dél-brazíliai kis faluba, az őserdő szélére. Innen levelezett a nagyvilággal. Többek közt egy német kiadóval, amely egy ízben Szerb Antal A királyné nyaklánca című regényének fordítására kérte fel. Ennek révén került kapcsolatba Szerb Antalnéval, aki tulajdonképpen felfedezte a magyar irodalomnak e különleges műveltségű embert.
Ezek után sorra jelentek meg magyarul is írásai: először 1967-ben a Völgy a világ végén (amelynek az angol változatban A latin mackó völgye címet adta), 1969-ben a Rómában töltött háborús éveit bemutató Római történetek, és a Dona Emma-i magányáról szóló Egy nap a láthatatlan házban, majd A római konyha című kultúrtörténeti szakácskönyv. Ez utóbbiban írja egy helyen, hogy „a végső pusztulás elől a kultúra hordozói a kultúra javaival – mint ma is oly könnyen megfigyelhetjük – kultúrkörük perifériájára húzódnak”.
Túl későn fedeztük fel és túl korán távozott az életből, mindössze hatvankét évesen. Kedvenc fenyőfái alatt temették el. Őserdei háza ma is megvan, még a család tulajdona, de már nem lakik benne senki. Kéziratai 2002-ben hazakerültek a Petőfi Irodalmi Múzeumba. Magyarul kiadatlan műveiből, tanulmányaiból újabb és újabb kötetek jelennek meg. Emlékének ápolására a kilencvenes években létrejött a Lénárd Sándor Társaság, amely kedden délelőtt táblát avat szülőházán, az Erzsébet körút 23.-ban. Az eseményre nagyobbik fia és unokája is Budapestre érkezik külföldről, s a közönség találkozhat velük az irodalmi múzeum születésnapi rendezvényein is.