Gondolatlaboratórium
Tej lóg a plafonról, hosszú, hengeres üvegpohárban. A kávé már lefőtt, azaz kikotyogott. Cukor? – kérdezi Lénárd Anna, és egy hófehér posztamensen szorosan egymásnak feszülő kockacukor hadseregre mutat. Köszönöm, nem kérek, jól nevelt ember nem iszik képzőművészetet. Az Óbudai Társaskör pincegalériájában azonban mást is tehet a látogató: ha felemeli a szomszédos posztamensek kishercegi üvegburáit, csenhet alóluk sajtos szendvicset, kókuszkockát vagy meggyes rétest, majd a fehér ülőkéken játszhat egy sakkpartit. Bolyonghat a fehér gondolatlaborató riumban: merenghet hófödte Margit-szigeti pad fényképe előtt, hófehér papírlapokra kiakasztott ikonok – sétaútvonal, pince és agytekervény – labirintusában, de oda is guggolhat a művész mellé, aki négy hétre alkotói világával, apró józsefvárosi szobában berendezett műtermével együtt saját hétköznapjait is beköltöztette a több százéves, világítóan fehérre meszelt, tágas, földalatti világba.
– A fehér tér fehér gondolatokat kívánt – meséli egy óriási fehér asztallap fölé hajolva, miközben a pauszpapír és a fehér akrilfesték találkozását tanulmányozza. A papír engedelmesen felpöndörödik, majd alkotója felcsípteti egy képsínből avanzsált „szárítókötélre”. Ahogy az alkotás folyamata, úgy maga a vonalzókkal, rajzszögekkel, fehér tollakkal borított, sniccer és segédvonalak szántotta munkaasztal is kiállítási tárgy a hétvégén, a megnyitót pótló, úgynevezett műterem-buli napján.
Öt év orvosi egyetem, mikroszkóp alatt megfigyelt élet, hajtűkanyar, képzőművészeti egyetem, szobrász szak, Pécs, Budapest, hivatalosan kiutalt és lopva figyelt mesterek – Jovánovics György, Maurer Dóra –, majd 2004-ben keltezett diploma – sorolja a legfontosabb állomásokat, miközben újabb tejfehér pauszt vonalaz. Kiállítások, kurátorság budapesti galériákban és Londonban, berlini, marseille-i, római ösztöndíj, konstruktivista kísérletezés, briketté sajtolt bankjegyekből felépített minigarzon alaprajz falak a szentendrei Varga Lajos Stúdió pinceműhelyében. Megélhetési idegenvezetés.
Ő a papír szeszélyeit, én őt figyelem.
Kapcsolhatok fehér zajt? – kérdezi a fluxusművész jóbarát, Tóth Gábor hozományára, egy erősítőre és a benne szunnyadó lehetőségre mutatva.
Egyelőre maradunk csöndben. Az is fehér.
Fehér lap
Óbudai Társaskör
Nyitva: 2010. március 14-ig, hétfő kivételével 14–18 óráig.
Top 5
1. Faun labirintusa
Csoportos kiállítás: szürreális mesék a Faun Labirintusa című filmből kiindulva a Polis Caffé Culturale–Hybrid Art&Caféban március 20-ig.
2. Col Tempo – a W. – Porjekt
Forgács Péter rendhagyó médiaművészeti installációja március 14-ig az Ernst Múzeumban.
3. Egy kis napsütés…
Beatrice Jourdan fotókiállítása március 21-ig az M Galériában.
4. Gyermekek a túlélés szélén
Uganda és a szegénység a gyermekek szemszögéből – fotókiállítás a Millenáris Teátrum Piros-Fekete Galériájában.
5. Henri de Toulouse Lautrec
Fekete-fehér és színes litográfiák egy New Yorkban élő, magyar származású műgyűjtőgalerista tulajdonából Szegeden, a REÖK-ben.