Sokszínű Izrael nem csak zsidóknak
A nagyobb tömegeket vonzó eseményeket külső helyszíneken rendezzük meg – magyarázza a bejáratnál elhelyezett látványtervek előtt Balázs Gábor, a várhatóan az ősszel megnyíló intézmény negyvenéves igazgatója.
Balázs szerint az Izraeli Kulturális Intézet (IKI) azért is figyelemre méltó vállalkozás, mert nem állami kultúrpolitikai misszióról, hanem alulról szerveződő, civil kezdeményezésről van szó. Az ötlet három évvel ezelőtt született meg. A tervet magyar és izraeli üzletemberek, magánszemélyek, valamint a Szochnut néven is ismert, többek között a bevándorlókat segítő szervezet, a Jewish Agency for Israel (JAFI) támogatja.
A három emeletes Paulay Ede utcai épület – magyar tervezők bevonásával történő –teljes felújítására mintegy 300 ezer dollárt szánnak. A pénz jelentős része magánadományokból ered, csakúgy, mint az IKI éves működésére beütemezett 400 ezer dollár is.
– Változtatni akarunk a háborúk és fegyveres konfliktusok uralta Izrael-képen. Azt kívánjuk bemutatni, hogy Izrael valójában sokszínű, a különböző vallások és kultúrák keverékéből született állam. A célközönségünk nemcsak az itteni, Európa egyik legnagyobb zsidó közössége, hanem mindenki, akit érdekel ez a fiatal multikulturális közel-keleti ország – mondta a „civilben” zsidó és általános filozófiával foglalkozó, előzőleg a budapesti Amerikai Alapítványi Iskolát igazgató Balázs Gábor.
A hosszas keresgélés után kiválasztott, korábban az egyik nagy német biztosító irodáinak otthont adó épület ugyan közel fekszik a budapesti történelmi zsidó negyedhez, de a döntéskor a jó megközelíthetőség volt az elsődleges szempont. A biztonság szintén megkerülhetetlen tényező, az igazgató szerint igyekeznek diszkrét megoldásokat találni, de a szembetűnő őrségről nem mondhatnak le. A sokszínűséget hivatottak hangsúlyozni a február 28-ig tartó Nyílt Hét programjai. Az Izraelben született, Magyarországon élő fotós, Ritter Doron izraeli keresztény templomokról készített fotókkal mutatkozik be. Balázs Gábor szerint a Nyílt Héttel a közönségigényt is szeretnék felmérni, hogy a „teljes üzemben” azt a kulturális kínálatot nyújtsák, amire legnagyobb a kereslet.
(A programról bővebben a www.israelculture.hu-n lehet olvasni.)