Shepp gyógyít

Ott volt Miles Davis és John Coltrane mellett, amikor azok új hangjaikat próbálgatták.

A Művészetek Palotájában április 4-én, az Észak-Afrika zenéjét bemutató est főszereplője egy philadelphiai tenorszaxofonos lesz. Archie Sheppet ismerve ez persze csöppet sem meglepő. No nem azért, mert valamikor, a hatvanas évek végén már foglalkoztatta őseinek zenei öröksége, s egy pán afrikai fesztiválon fellépett afrikai zenészekkel (a koncertből lemez is készült). Inkább azért, mert a 73 éves dzsesszklasszis pályája során mindig nyitott volt az új hangzásokra. Mielőtt megállapodott a tenorszaxofonnál, játszott zongorán és klarinéton is.

Az egyetemen kezdetben színésznek tanult, később már oktatta a mesterséget, és a zenélés mellett többször szerepelt színdarabokban. Az ötvenes évektől a dzsessz számos stílusában kipróbálta magát, a rhythm and bluestól az avantgárdon át a post be-bopig. Ha szükség volt rá, polgárjogi aktivistaként fújt. Ott volt Miles Davis és John Coltrane mellett, amikor azok új hangjaikat próbálgatták és a mainstream dzsessz legnagyobb alakjaival is alkotott.

Zsenialitását szerencsére itthon is többször megcsodálhattuk, ráadásul magyar zenészek oldalán is. Dresch Mihálylyal például a magyar népzene és az amerikai dzsessz kusza szálait próbálták összeszőni. Zenei kalandozásain már korán kialakult saját stílusa vezette őt biztonsággal, ami, valljuk be, csak a legnagyobbaknak adatik meg. Shepp a hetedik évtized után sem fáradt bele abba, hogy új utakra lépjen. Bár az út nem járatlan, hiszen előtte már több dzsesszzenész is kipróbálta magát a marokkói gnawa együttesekkel (Pharoah Sanders, Carlos Santana vagy Randy Weston előzte meg például őt). A szufi vallású népcsoport a Szaharán túli vidékekről származik, s rabszolgaként került a kontinens északi felére. Zenészeik a rituális gyógyítás mesterei, akik többek között a ritmus erejével hatnak a betegségekre.

A Dar Gnawa ennek a kultúrának az egyik legismertebb képviselője. A gnawa transzzene és a dzsessz gyógyító ereje mellett az afrikai estén Tunézia büszkesége, Anouar Brahem arab lant (oud) művész is szerepel egy rendhagyó kvartettel: basszusklarinét, basszusgitár és ütőhangszerek csatlakoznak az ősi hangszerhez, és a hangok Kubától Európán át Afrikába vezetnek majd.

Top 5

1. Chopin-bicentenárium Szilasi Alex és az egyik legnevesebb lengyel együttes, a Bydgoszczi Filharmonia Pomorska Szimfonikus Zenekara koncertezik a Művészetek Palotájában március 1-jén este fél nyolckor.

2. A 30 éves New Model Army zenekar Mátyás Attila Banddel lép fel az A38-on március 1-jén este nyolckor.

3. A Csík zenekar Az Örökségünk című műsora március 3-án este fél nyolckor a MüPában.

4. Lajkó Félix-koncert A hegedűvirtuóz Pécsett, az Ifjúsági Házban koncertezik március 6-án este nyolckor.

5. Vukán györgy és a Budapest szaxophon Quartett Dorogon a József Attila Művelődési Házban március 1-jén este 7-kor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.