Nógrádból Szegedre tart Madách
Tizenöt éve működik bejegyzett egyesületként a Madách Imre szellemi örökségét ápoló, irodalmárok és irodalombarátok alkotta civil szervezet, amelyet Andor Csaba, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa egykori katonatársával, egy Madách-leszármazottal, Grosschmid Péterrel alapított. Az ő nagymamája volt a csesztvei kúria utolsó tulajdonosa. Eddig 65 tanulmánykötetet adtak ki, évről évre szimpóziumokat rendeztek, s egyebek közt Az ember tragédiája ötven fordítását őrzik. Öt éve egy kutatószobához is hozzájutottak a régi balassagyarmati vármegyeházán. Igaz nem ingyen, bár kisebb bérleti díjat kért tőlük a város. Ma azonban már a havi húszezer forintos bérleti díjra sem telik, ráadásul ki is nőtték ezt a szobát.
Egy-egy jobb évben kétmillió forintból gazdálkodott a Madách-társaság, sőt az adó egy százalékából és a tagdíjból származó bevételüket pályázatokkal is növelni tudták. Ez utóbbi lehetőség szűkülése, illetve az, hogy az adófelajánlásokból tavaly már csak 1,2 millió folyt be, s a törvényi szabályozás megváltozása miatt annak már csak harminc százalékát fordíthatják a működésre, a kiadásaiknak félő, hogy idén már nem lesz fedezete. Kaptak ugyan 50 ezer forintot támogatásként Balassagyarmattól, ám annak majd’ hatszorosát fizetik vissza bérlet díjban. Az eladósodott önkormányzat pedig úgy tűnik, az aprópénzről sem tud, vagy nem akar lemondani.
Ezért vették fontolóra a Madách-társaság tizennégy szegedi tagjának az ajánlatát: vigyék el az egész kutatószobát a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Karán létrehozott Digitális Madách Archívumba. Az ingyenes internet-hozzáféréssel rendelkező új, dél-alföldi kutatóbázison, ahol már száz CD-nyi dokumentumot dolgoztak fel, szívesen fogadnák a Madách-gyűjteményt. Balassagyarmat száz méterre a vármegyeházától, egy nagypolgári, szecessziós házba álmodta meg az új kutatóközpontot, ahol egyebek közt Nógrád megye irodalmi, múzeumi hagyatékát tennék közkincscsé. Az uniós pályázat közben azonban nem árt az intő példára figyelni, mert Nógrád már elveszített egy Madách-gyűjteményt: a Szabó János püspök által összegyűjtött, nyolcezer dokumentumból álló Madách-relikviákat jelenleg a győri Xantus János Múzeumban őrzik.