Mobilkeringő
Három évvel ezelőtt írtameg Nokia-valcerét a Németországban élő, de Magyarországon is gyakran vezénylő Dénes István. Akkor csak zongorás változat készült, ahol ő maga adta a kíséretet – telefonon. Nemrég bemutatták a Budapesti Filharmóniai Társaság koncertjén a mű szimfonikus zenekari változatát, ahol a közönséget kérte fel Dénes: mindenki kapcsolja be maroktelefonját.
Nyilván nem könnyű ilyen játékra invitálni a nézőket, akik arra lettek szocializálva, hogy elnémítsák készüléküket. Ennek ellenére mindig akad egyegy feledékeny ember. Nem voltam mostanában olyan hangversenyen vagy színházban, ahol a legmeghittebb pillanatot ne vágta volna agyon egyegy ciripelő hang, szintetizátoros Bach-fúga, esetleg az említett Nokia-dallam. Néhány elvetemült akár bele is szól a telefonba, hogy hívják később.
Most viszont kifejezetten kérte a karmester, hogy kapcsolják be a telefont, mert a technikát akarta bekapcsolni a művészetbe, és ez szerinte újfajta játéklehetőséget is ad a közönséggel. A néző és az általában a hátát mutató karmester közötti barikádot lehet döntögetni ezzel. A mobilos darab, ahol az ismert Nokia-dallamot a nézők játsszák, könnyed, de hatásos szórakozás.
Amióta feltalálták a zsebtelefont, teljesen átformálta életünket – állítja Dénes. Nagyon fontosnak és minden körülmények között elérhetőnek kell éreznie magát az embernek. Sebességről beszél mindenki, mikor egyáltalán nem biztos, hogy ez a valódi gyorsaság.
A zenéhez próbálja amúgy közelebb hozni a közönséget Dénes István az Egy karmester, egy opera című programmal is, amelynek keretében március 13-án a Bánk bánt magyarázza, ahhoz ad történelmi hátteret. Áprilisban A rózsalovag (Rosenkavalier – lovag vagy gavallér?), júniusban A nürnbergi mesterdalnok (Vígopera vagy korálfeldolgozás?) lesz terítéken.