És minden házon ablakok
Jó, tudom, manapság senki sem vonhatja ki magát a végeláthatatlanul sokféle kulturális térből. Viszonylag kényelmesen megvannak egyetlen emberben is az egymásnak ellentmondó esztétikai hatások befogadására alkalmas receptorok. De azért a félelem nem alaptalan: Gál Róbert Huszka Jenőről szóló könyve bizonyítja, hogy az operett látásmódja nagy hatással van arra, aki a műfajról ír. Az előszóban Szinetár Miklós panaszolja, hogy nem becsüljük meg eléggé, milyen sikere van a nagyvilágban a magyar operettnek, ami szerinte hungarikum.
Talán igaza is van ebben, függetlenül attól, hogy valaki szeretné-e vagy sem, hogy a külföld éppen ez alapján ítéljen rólunk. Az meg biztosan igaz, hogy nagy szükség volna a múlt század első fele e diadalmas műfajának társadalom- és művészetszociológiai elemzésére. De a Délibábos Hortobágyon írója ezt messze elkerüli. Ha meg is említ történelmi tényeket, a társadalomról alkotott képet mintha valamelyik tárgyalt műből emelte volna át.
A darabok lényegéről, a muzsika természetéről mintha semmit sem akarna mondani, az élettörténet leírásában pedig több a sablon, mint a Lili bárónő, a Mária főhadnagy vagy Szép juhászné librettójában. Ezt írja az első mű születésének pillanatáról: „Olvasd fel, ha éppen ehhez van kedved! – mondta kissé unottan Huszka. Martos hozzá is fogott. – Bob belépője így kezdődik: »Londonban, hej, van számos utca, És minden utcán van sarok. És minden sarkon vannak házak, És minden házon ablakok...«” – Feri, ez remek! Folytasd!”
Miközben magam elé dúdolom a művet, eszembe jut, hogy az akkor még ifjú minisztériumi hivatalnok később olyan szintén remek, de kevésbé sikeres szövegekre is írt dallamot, mint a Talpra magyar! És a Szeptember végén....
Infó:
Délibábos Hortobágyon
Huszka Jenő élete és művei Rózsavölgyi, 126 oldal + 40 oldal képmelléklet + CD
CD-melléklet
A könyvhöz CD is tartozik, amelyen például Huszka nagy szerelme Fedák Sári énekli a Londonban, hej, van számos utca és az Ott túl a rácson című dalt. Hallhatjuk még több változatban a Délibábos Hortobágyont. A lemezhez mellékelt ismertető hétoldalas összefoglalója (Reviczky Béla és Várhelyi Márton munkája) több adalékkal szolgál Huszkáról, mint maga a könyv.
Top 5
1. James Webster, George Feder: Haydn élete és művei
Rózsavölgyi. Kétszázegy éve halt meg Joseph Haydn.
2. Christoph Wolff: Johann Sebastian Bach
Park. Bach mint tudós zeneszerző.
3. Greg Brooks–Simon Lupton: Freddie Mercury élete saját szavaival
Cartaphilus. Legendák élve vagy halva-sorozat.
4. Komor Ágnes: Apám, Komor Vilmos
Balassi. Komor Vilmos, a Magyar Állami Operaház és a Filharmóniai Társaság karmestere volt.
5. Denizeau, Gérard: a zenei műfajok képes enciklopédiája
Manó Könyvek. Műformák, stílusok, szerzők.