Építészkikelet
A szakma ugyanis így próbálja felhívni a döntéshozók figyelmét a főváros stratégiai fejlesztésének fontosságára. Az Olimpia olyan orientációs pontot jelenthet Magyarországnak – állítják a szervezők –, mint a kulturális főváros mozgalom, a Duna menti országok építészeti együttműködése és az unió soros elnöki tisztsége. A Magyar Építészek Világtalálkozójának keretében március 5-re meghirdetett konferencia a Tavaszi Építészeti Fesztivál programsorozat nyitánya is lesz.
A folytatás sem kevésbé impozáns. Az immáron hetedik alkalommal megrendezett Nemzetközi Építészkongresszus idei alapgondolata a „nagy építész kontra jó építészet” ellentétére épül.
A nemzetközi kapcsolatépítés jegyében Budapesten ül öszsze a Nemzetközi Építész Szövetség stratégiai bizottsága, illetve a kelet-közép-európai építészetpolitika meghatározó vezetői. Áprilisban a műemlékvédők és a környezettudatosok tanácskoznak, miközben hallgatói ötletpályázatot írnak ki a Pollack Mihály tér hasznosítására és idén először posztumusz Ybl-díjakat adnak át tizenhét, 1953 és 2000 között alkotó építész családjának.
A hazai eseményekkel párhuzamosan Párizsban is bemutatkozik a kortárs magyar építészet. Kiállítások, előadások, workshopok és filmvetítések együttese ad betekintést a hazai építészet teljességébe. A magyar organikus építészet és az új ornamentika jegyeit magán viselő kortárs épületek mellett a francia fővárosba utazik a tavalyi Budapest Építészeti Nívódíj pályázati anyaga is. A kiállítással egyébként a magyar közönség után a kolozsváriak is megismerkedhetnek.