Nyelvelős honlap
A mintegy kétmillió eurós támogatással létrejövő „iTranslate4” nevű fejlesztés elsődleges célja az EU összes hivatalos nyelve között a lehető legjobb minőségű fordítás biztosítása. „A weboldal 42 nyelv – 23 hivatalos EU-nyelv, 7 unión kívüli európai nemzeti nyelv, 2 kisebbségi európai nyelv és 10 világnyelv – között teszi lehetővé majd a fordítást tetszőleges irányba. Másodlagos cél a Google Fordító minőségi konkurenciájának létrehozása” – tájékoztatta lapunkat Váradi Tamás, az MTA Nyelvtudományi Intézetének igazgatóhelyettese, aki azt reméli, hogy a magyar MorphoLogic Kft. technológiájára épülő, két év múlva már működő eljárás minősége túlszárnyalja majd az eddigi szolgáltatások színvonalát. Elsősorban a Google Fordítót.
A finn, bolgár, német, francia, szlovén és magyar cégekből álló, a konzorciumban részt vevő, vezető online gépi fordító cégek közvetlenül, közvetítő nyelv nélkül szolgáltatják a nyelvpárokat, ahol erre lehetőségük van. Eddig ugyanis az volt a módi, hogy a litván szöveget a netről elérhető fordítógép angolra ültette át, majd angolról magyarra – elképzelhető, hogy gyakorta köszönő viszonyban sem volt az alapszöveg a fordítással. Ezért jelent előnyt a direkt csatorna. Ahol erre nincs mód, ott az angolnál jóval közelebb álló nyelvet használnak közvetítő fordítónyelvként, például a szláv nyelvek esetében az oroszt. Ahol nincs más lehetőség, ott továbbra is az angol közvetít.
A tolmács honlap ennél többre is képes lesz. Különleges szolgáltatás lehet például a helyesírás-ellenőrzés, a virtuális billentyűzet, amelynek segítségével az anyanyelvi ábécében nem, más nyelveknél ellenben alapvető karaktereket is be lehet gépelni. A főbb nyelvek esetén hangos felolvasás is szolgálja a felhasználókat. Az elképzelések szerint az ingyenes szolgáltatás bizonyos korlátokkal vehető majd igénybe.
Váradi Tamás szerint izgalmas nyelvészeti kihívást jelent annak eldöntése, hogy ha egy nyelvpár esetén több gépi fordítás is felhasználható, hogyan válasszák ki a legjobbat. Törekedjenek-e „szuperfordításra”, vagy a felhasználó döntse el, hogy a lehetőségek közül melyik szimpatikus a számára. Két éven belül erre is választ kapunk. (Ö. Z.)