Kiköltöztetés nőnapra
A Palócföld irodalmi és közéleti folyóirat szerkesztőségét, a könyvtári helyismereti gyűjteményt, a digitális olvasótermet és az intézményi dolgozók asztalait már átköltöztették az emeleti olvasótermekből leválasztott emeleti részekbe. A városközponti épület átalakítása még tart, a kivitelezőnek március 8-ra, azaz éppen nőnapra kell végeznie. A pakolás jó része itt a levéltárosokra maradt, mert bár az egy másik intézmény, de szintén megyei fenntartású, s mivel itt most költöztetőcégre sem tellett, a könyvtáros hölgyeket a levéltáros fiúk segítették ki.
A Balassi Bálint Könyvtár 1988-ban került az új épületébe. Közel háromszázezer dokumentumot őriznek itt – közte a British Council kisebb gyűjteményét, egy európai uniós gyűjteményt és gazdag helytörténeti anyagot. Évente hetvenezer látogatója és tízezer beiratkozott olvasója van az intézménynek, amely Nógrádban mozgókönyvtári szolgálatot is biztosít, valamint kiszolgálja egyebek közt a felvidéki Sellye János Egyetem hallgatóit is.
A tavalyihoz képest azonban idén negyvenkétmillió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak a megyei fenntartású kulturális intézmények Nógrádban. Ezt Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Önkormányzat elnöke jelentette be a könyvtári, múzeumi és levéltári dolgozóknak tartott összevont értekezleten. Közölte: oktatási, szociális, illetve egészségügyi intézményeikben 2400 főnek adnak munkát, s közvetlenül ötezer főnek a ellátását biztosítják, csakhogy az elmúlt három évben összesen másfél milliárd forinttal csökkent az állami támogatás mértéke, miközben a feladataik nem változtak.
Az idei költségvetésükben jóval 10 százalék fölötti a hiány – ami a szakirodalom szerint a csődközeli helyzetet jelenti. A költségvetést most úgy próbálják meg kezelni, hogy már a működtetéshez is kölcsönt vesznek fel, s minden intézményüknél megszorítások lesznek: például megszüntetnek 59 álláshelyet, kiszerveznek több szolgáltatást és alacsonyabb rezsire szorítják az intézményvezetőket.
A megváltozott helyzetben, a megyei könyvtárban ruhatárosra sincs szükség. Az épületet ugyanis alig fűtik, a legtöbben a kabátot sem veszik le, és kevesebb időt töltenek az épületben. A földszinti termek kiürítésével is sokat spórolhatnak a rezsin – mondja a könyvtár igazgatója, Molnár Éva. Salgótarjánban már annak a lehetősége is felmerült, hogy kínai áruk üzletévé alakítják a Balassi Bálint Megyei Könyvtár földszintjét. Végül is, a bevételkényszer miatt a várossal közös fenntartású intézmény előadótermeiben már eddig is rendszeresek voltak a kirakodóvásárok: olcsó zoknit, pizsamát, kerti szerszámot kínálva. Ami, ha úgy nézzük, növelte is az intézmény iránti érdeklődést.
A nógrádi kulturális intézmények helyzetét jellemzi, hogy a megyei levéltárban újabb másfél milliót kell a dologi kiadásokból lefaragniuk, ezért ott is viszszavették a fűtést. A folyosókon és a raktári helyiségekben hideg van, s elveszett két nyolcórás, egy hatórás és egy négyórás státuszuk is. A megyei múzeumi szervezetnél pedig már akkor megkezdték a hiányfaragást, amikor három hétre bezártak, mert a legolcsóbb tényleg az, ha ki sem nyit egy intézmény.