Győri gyufagyárban

Unokái helyett saját maga fizette be a késedelmi díjat a Szabó Ervin Könyvtárban – természetesen nevelő célzattal.

Faltól falig tekintélyt parancsoló, sötétbarna polcok és vitrinek rejtik a könyvritkaságokat a Szabó Ervin Könyvtár főigazgatójának irodájában: valószínűleg minden könyvmoly hasonló dolgozószobáról álmodik, mint amilyen Fodor Péteré. A szoba az eredeti tulajdonos, Wenckheim Frigyes gróf óta alig változott, a mindenkori igazgató legfeljebb a könyveket cserélgeti. Fodor Péter ma is emlékszik rá, hogyan tanult meg olvasni: „Az elsős olvasókönyvben volt egy mondat: Gyuri megy a győri gyufagyárba.

Megképződött bennem Gyuri, azt tudtam, mi az a gyufa és nyilván gyártják is valahol, Győrről viszont kevesebb fogalmam volt – így lett egyszer csak a Gy betű”. Első olvasmányélményei is hasonlóan mély nyomot hagytak benne, az Öreg néne őzikéjét az óvónő adta a kezébe, Móricz Zsigmond Állatmesék című könyvét pedig otthon, olvasni szerető szüleinek köszönhetően ismerte meg.

Az ötvenes évek közepén még nem volt szabad szombat, a pihenésre csak a vasárnap maradt, be kellett hát osztani az időt: miközben az anyuka főzte a vasárnapi ebédet, az apuka megbeszélte a kisfiúval, mit is olvasott azon a héten. A népművelés, könyvtár és történelem szak után Fodor Péter csak egyet tudott biztosan: könyvtárban vagy múzeumban semmiképpen nem akar dolgozni, mert, mint mondja, a közművelődést a 70-es években dinamikusabbnak tartotta. Később aztán mégis éppen így alakult.

A debreceni Déri Múzeum után a Szabó Ervin Könyvtárat immár 12 éve igazgatja. Bármerre jár, ha teheti, minden városban megnézi a könyvtárat: szívesen emlékszik a fiatalokkal zsúfolt párizsi Pompidou Központban lévő óriási könyvtárra, de hasonlóan elvarázsolta a szingapúri könyvtár is, ahol iskola után babzsákfotelekben olvasgattak a diákok. A főigazgató kétszer adott kölcsön könyvet a saját gyűjteményéből, máig nem látta viszont egyiket sem – így a magánkölcsönzésről leszokott. Viszont világéletében lelkiismeretes könyvtárba járó volt, azt mondja, sosem késett a könyvekkel.

Nem így unokái, akik helyett saját maga fizette be a késedelmi díjat a Szabó Ervin Könyvtárban – természetesen nevelő célzattal. Leginkább memoárokat olvas: történelmi személyek vagy kortársak naplóit, viszszaemlékezéseit. Kedvencei: Lengyel Menyhért, Illyés Gyula, Gábor Miklós naplói. Szigorúan fekve, a pihenéshez ugyanis ez kell – ülve csak dolgozni lehet, olvasni nem. Esetleg néha nem árt egy jól megtömött pipa sem – Fodor Péter ugyanis a Füstölgők Társaságát is elnökli.

Polcfigyelő

Kedvencei közül címeket nem, inkább szerzőket sorol: Mikszáth kálmán, k rúdy Gyula, szabó Magda, kányádi sándor, sütő andrás, závada Pál és e sterházy Péter.

Az otthoni könyvespolcon tematikus rendben sorakoznak a könyvek – hogy pontosan mennyi, nem tudja. a gyűjteményben kiemelt helyen szerepelnek a színháztörténeti kiadványok, albumok és a dedikált könyvek.

A könyvtárban dolgozók blogot vezetnek olvasmányélményeikről. a virtuális könyvespolcot itt érdemes megnézni: http://www.konyvtaros.net.

Küldje be!

Saját könyvtárával kapcsolatos egyéni ötleteit, hasznos tanácsait ossza meg velünk és töltse fel a www.nol.hu/magazin címre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.