A tevőleges lúzer beinvesztál

Hiába: nehéz dolog az anyanyelv, az ember észre sem veszi, és már bele is gabalyodott. Hogy úgy mondjam: belekerült gabalyodásra…

„Az anyanyelv nemzetközi napja minden év február 21.-én kerül megünneplésre”, olvasom egy internetes portálon, és a gyomrom finoman összerándul.

Kerül megünneplésre.

Február 21.-én. Dik…én.

Az anyanyelv nemzetközi napja. Ami más források szerint Nemzetközi Anyanyelvi Nap.

Hiába: nehéz dolog az anyanyelv, az ember észre sem veszi, és már bele is gabalyodott. Hogy úgy mondjam: belekerült gabalyodásra…

Ugyancsak az interneten olvasom, hogy amerikai kutatók szerint az elektronikus levelek, a világháló, a televízió és az egyéb médiumok naponta százezernél is több, azaz másodpercenként 23 szóval bombázzák az emberi agyat, melyet így naponta átlagosan 34 gigabyte-nyi információtömeggel öntenek nyakon. Akkora adatmennyiséggel, amekkorával egy hét alatt még egy átlagos laptopot is túl lehet terhelni.

Csoda-e, ha ebben az irdatlan adathalmazban nem marad idő a gondolatok pontos és érzékeny megformálására, elvész az értelem, a nyelv sekélyesedik, züllik. Divathullámokon lovagol, szakmai kifejezésekkel, nyegle és pongyola fordulatokkal, idegen szavakkal telítődik. Ezt a minőségromlást immár naponta tetten érhetjük az újságok, folyóiratok oldalain vagy a politikusok és egyéb közszereplők, no pláne a világnagy bulvárhírességek mondatszörnyeit hallgatva.

Tavaly ünnepeltük a magyar nyelv évét, az apropó Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulója volt, a cél pedig, hogy az ünnepi események felhívják a figyelmet a magyar nyelv gazdagságára, szépségeire, játékosságára. A Balassi Intézet internetes szavazáson kereste a legszebb magyar szavakat és a leggyalázatosabb szóhulladékokat. Az előbbi első tíz helyezettje az édesanya, a lenolaj, az édesem, a fricska, a cipőfűző, a szerelem, a pillangó, a guriga, a szeretlek és az alkony szó lett. A legostobább szóhulladékok pedig a következők: celeb, izé, projekt, deviszont, lúzer, beinvesztál, igazándiból, tevőlegesen és a ténykérdés; meglepetésre ebben a felsorolásban is szerepel a lenolaj.

Javaslom tehát, hogy február 21-én (legalább akkor) figyeljünk a magyar nyelvre. Tevőlegesen kerüljön megünneplésre. Ennyit igazándiból beinvesztálhatunk a szép, magyar jövőbe.

Az anyanyelv nemzetközi napja

Banglades javaslatára az ENSZ 1999-ben nyilvánította február 21-ét az anyanyelv nemzetközi napjává, s 2000-ben ünnepelték először. A világnapot annak emlékére tartják, hogy 1952-ben az akkor még Pakisztánhoz tartozó Bangladesben az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé, noha a bangladesiek anyanyelve a bengáli. Február 21-én Dakkában a rendőrség öszszetűzött a tüntető diákokkal, és az összecsapások során ötöt megölt közülük.

Földünkön ma 5-7 ezer nyelvet beszélnek az emberek. A nyelv biológiai és bioinformatikai jelenség, ugyanakkor társadalmi jelrendszer, pszichológiai szempontból pedig az érzelmek kifinomult tolmácsolója. Az ember számára tökéletes eszköz, melynek segítségével gondolatait, érzelmeit képes pontosan kifejezni. (Lőrincz László)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.