Támadnak a fapofák
Az biztos, hogy a busó szó hallatán felnőtt és gyerek lelki szemei előtt azonnal megjelennek a rémisztően vigyorgó, tepsifejű, száz fogú, ördögszarvú szőrmókok, furkósbotokkal a kezükben. De hogy miért is lepik el minden év télutóján Mohács utcáit, afelől nemcsak az egyszeri embernek, de még a néprajzkutatóknak is meglehetős kétségeik vannak.
Amiben viszonylagos az egyetértés: a különleges karnevál lényege a télűzés. Továbbá, hogy hagyományos jelmezei, tárgyai, rítusai a Mohácson évszázadok óta honos délszláv nemzetségtől, a sokacoktól erednek.
A fagyok elűzésének és a tavasz köszöntésének ebben az átmeneti időszakában – egész pontosan „farsangfarkán” (idén február 9-e) – a tél koporsóját is elégetik a mohácsi főtéren megrakott hatalmas máglyán.
Csütörtöktől (február 11-től) szombatig tart majd a kisfarsang, amikor a város maskarába öltözött fiatalemberei riogatják majd a népet, meghúzgálják a lányok haját, s ha kedvük szottyan, lisztet szórnak rájuk.
A február 14-i farsangvasárnapon már reggel kilenckor elkezdődik az eszemiszom, a kirakodás, a zene és a tánc.
Délelőtt a gyerekek elleshetik Englert Antal népi iparművésztől, hogyan is készül egy igazi busó maszk, egy órakor pedig a Sokac-révben útjára bocsáthatják a csónakot, amellyel a szigeti busócsoport kel át a Dunán. Délután fél háromkor kezdődik a híres felvonulás, amit főtéri máglyagyújtás, kukoricapattogtatás, sokacbál és tamburazenés busó körtánc követ.
Véget sem ér húshagyókeddig!
Sokac
A sokacok (sokácok) a horvát etnikum egyik kisebbségét képezik. Két nagyobb csoportjuk az úgynevezett falusi, illetve mohácsi, Mohács környéki és a Dráva menti sokacok. A török hódoltság idején húzódtak északra, nyelvük a horváthoz nagyon hasonló.
Top 5
1. Repülő szerkentyűk várják a gyerekeket egész héten a Pataky Művelődési Központ száz évet felölelő repüléstörténeti kiállításán.
2. Maszkabál. Gryllus Vilmos gyermekkoncertje a Virányosi Közösségi Házban február 9-én délelőtt 10 órakor.
3. A Kolompos együttes koncertje, táncháza, színháza és farsangi mulatsága február 13-án, délután egy órától a Kispesti Munkásotthon Művelődési Házban.
4. A világszép nádszálkisasszony című mesét a Benedek e lek-év tiszteletére mutatja be a nektár színház február 14-én, fél tizenkettőtől a c orvin Művelődési Ház – erzsébetligeti színházban.
5. Három görbe legényke a Holló együttes előadásában február 19-én, tíz órától szentendrén, a Pest Megyei Könyvtárban.