Dekameron– szóban és képben
Három férfi fekszik egy kórteremben. Mit tehetnének mást, történeteket mesélnek egymásnak. A történetek a hűtlenségről szólnak, amit vagy ők, vagy párjuk követett el. Aztán benyit egy negyedik ápolt, és arról elmélkedik, hogy minden ember titkos áramkört alkot egy másikkal, de csak azzal az eggyel van összekötve élete végéig. És fölmelegszik a szíve, ha a másik áramlása gyorsul.
Ezen a szálon fut Tóth Krisztina legújabb novellája, amely Fehér Béla, Háy János és Maros András kisprózájával együtt olvasható a Litera.hu irodalmi portálon. És amelyet más szerzők írásai követnek hétről hétre. Kis Magyar Dekameron címmel húsz új novellát gyűjt így össze a szerkesztőség, együttműködve az Unió Film nevű filmgyártó céggel, ahol forgatókönyvek készülnek az arra leginkább alkalmasakból.
Bodzsár István producer nemrég fejezett be egy kortárs irodalomra épülő televíziós kisjátékfilm-sorozatot Hajónapló címmel – ennek utolsó darabja Hajdu Szabolcs rendezésében múlt csütörtökön ment az m1-en. Ezt szeretné folytatni a Dekameronnal.
A Hajónapló rendszerváltás utáni életünk problémáit, árnyoldalait boncolgató filmjei változó színvonalú, de mindenképp üdítő újdonságot hoztak a köztévé képernyőjére. Hatot közülük Bodzsár benevezett a filmszemle tévés versenyébe, és ötöt el is fogadtak. A sorozat kritikai fogadtatása is siker, habár nem zajos. – Versenyt kellett futnunk az idővel, hogy elkészüljön az a tizenkét film. A tízrészesre tervezett Dekameron-sorozatnál már sokkal több időt hagyunk a forgatókönyvek kidolgozására, az előkészületekre – mondja a producer. Ezúttal nem a társadalomkritikai megközelítést, hanem az élet színeinek, a szerelemnek, az emberi játszmáknak a bemutatását tartják fontosnak. És nem kell sietniük, hiszen egyelőre csak „beszélgetnek” az MTV vezetőivel az új szériáról. Az Unió Film a Duna Tévét is megkeresi az ötlettel, és pénzügyi forrásért fordul a médiahatósághoz, a filmes közalapítványhoz.
A Litera.hu portál idei irodalmi díját a Kis Magyar Dekameron legnagyobb közönségszavazatot elnyerő írásának adja az áprilisi könyvfesztiválon. A húsz „profi” szerző fölkérésén kívül meghirdettek egy közönségpályázatot is: háromoldalas történeteket kérnek;máris van érdeklődés. Ezeket szintén olvasni lehet majd a világhálón, és a legjobb ugyancsak kap elismerést. Kőrösi Zoltán író, a portál főszerkesztője megjegyzi, céljuk, hogy minél nagyobb számban bukkanjanak föl a filmesek számára földolgozható történetek.
– A fölkért írók jól olvasható irodalmi novellákat írnak ugyanis, de néhány kivétellel nem filmnovellákat. Az utóbbiakat fordulatos, lehetőleg csattanóra kihegyezett cselekmény jellemzi, világos emberi viszonylatokkal. A magyar novella hagyománya viszont a pasztellszínekkel megrajzolt líraiság. A műfaj manapság erősen épít a nyelvi játékra, humorra, az elvontabb gondolatokra, és nem olyan konkrét történetet mond el, amely képileg jól megjeleníthető – magyarázza a főszerkesztő.
A Dekameron-pályázatok tehát a filmnovella műfajának csiszolását is szolgálják. Hogy ismét szorosabb kapcsolat alakulhasson ki a kortárs magyar irodalom és a film között, mint évtizedekkel ezelőtt. Mindkettő javára válna.