Nem Disneyland – dixieland!
45 éves a szegedi Molnár Dixieland Band. Ha végignézzük ennek a bandának majd’ fél évszázados történetét, korrajzot kaphatunk az általa képviselt műfajról is.
Az 1964-ben alakult zenekar először Szegedi Dixieland néven vált ismertté főleg Szegeden és környékén. Megalakulásuk fő oka, hogy amikor a hatvanas évek elején divatba jött a beatzene, úgy érezték, hogy meg kell őrizniük a dixieland hagyományait. A frontember Molnár Gyula klarinétos – aki civilben elismert ornitológus és tanár is –, egyedülálló partnert talált a zongorista-énekes Garay Márta személyében, akivel létrehozta a zenekart, melyhez kitűnő zenészek
csatlakoztak. A hatvanas és hetvenes években sorra nyerték a versenyeket itthon és külföldön, vendégeket fogadtak a világ legelismertebb zenészei közül (Chris Barber, Acker Bilk stb.), lemezeket és kazettákat adtak ki. Mindenhol játszottak, akár vizes pincékben, akár ingyen is, csak mert tartotta bennük a lelket a minden évben megrendezett salgótarjáni országos találkozó, melyen 1966–1971 között egyszer ezüst, kétszer pedig aranydiplomát kaptak. Ám ezzel ki is merültek itthoni lehetőségeik, hiszen az akkori helyzetben az igazán nagy koncertlehetőségek a popzenészeket illették meg, és a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat is csak limitáltan foglalkoztatott úgynevezett rétegzenét játszó zenekarokat stú dióiban. Elismertségük így csak szakmai körökben jelentős, monopolhelyzetben lévő pályatárs zenekarukkal szemben állandóan birkózniuk kellett az ország Budapest-központúságával. Ezzel magyarázható, hogy a dixieland szó említésekor nem feltétlenül ez a mindig magas színvonalat képviselő zenekar neve jut az emberek eszébe. A Molnár Dixieland Band lemezei és koncertjei a műfaj iránti elkötelezettség receptjét jelentik.
A 45 éves születésnapjukra kiadott jubileumi CD egy válogatás a koncertjeikből, melyekre olyan vendégeket hívtak, mint Malek Andrea, Deseő Csaba, Balogh Kálmán és mások. A lemez legnagyobb kincse két 1986-os archív felvétel, ahol ismét visszaköszön az a hangulat, ami igazán naggyá tette ezt a zenekart.
Top 5
1. Shakespearezenék
A MÁV Szimfonikusok január 16-án délelőtt 11-kor a Stefánia Palotában játsszák Purcell: A tündérkirálynő – táncok (Szentivánéji álom nyomán) című művét, Otto Nikolai: A windsori víg nők – nyitányát és részleteket Prokofjev: Rómeó és Júliából.
2. Hommage á Cziffra
Balázs János Cziffra György emlékére zongorázik a Nádor Teremben január 16-án este héttől.
3. Variációk öt szólamra
Az Auer Vonósnégyes és a Fekete Kovács Kornél Quintet játszik együtt a Művészetek Palotájában január 17-én délelőtt 11-kor.
4. Orosz–zsidó dallamvilág
A tízes és húszas évek Odesszájában Dunai Tamás és Jávori Ferenc (Fegya) kalauzolja közönségét a Spinozában, január 17-én este héttől.
5. Ősbemutató az MR Szimfonikusokkal
A Magyar Rádió zenekara és énekkara Stephen D’Agostino vezényletével mutatja be először Melis László kérésükre készült művét, az ” Over..re? ami megmaradt belőle...”-t, és játszik többek között Ravelt és Sztravinszkijt 21-én este fél nyolckor a Művészetek Palotájában.