Doki bá’ négykézláb

Ritka, hogy valaki csak a 85. évében adja fel a hivatását. A népszabadságosok szerencséjére üzemorvosunk, Tatár doki ilyen kivétel. Csaknem húsz év szolgálat után mondott fel, mert emeletmászókája sem a régi.

– Szervusz főszerkesztő úr, de régen láttalak! – fogadott minden alkalommal.

– Szervusz főigazgató főorvos úr, hogyvagy? – válaszoltam.

Üdvözlégyeink hamiskodások. Főszerkesztői helyett más delikát bajokkal vertek az istenek, jártam is nála eleget. És kevesebbet tudtam tódítani, mivel ő volt igazgató meg főorvos is. Viccobulusokban fizettük neki a „hálapénzt”, csak hűséges aszszisztensnője, Judit tűrőképessége jelentett némi cenzúrát, de ő sem tudott annyira elmélyülni a receptírásban, hogy legalább összeszorított szájjal ne nevesse el magát.

– Nem jársz jól velem – próbált lebeszélni az írásról –, annyi minden ment át a mi „húszas” generációnkon, hogy úgy formáljuk a történetet, ahogy szerettük volna, hogy megessen.

Orvos édesapja Ferenc József-ösztöndíjért hálából önként jelentkezett a frontra. Támogatás nélkül nemigen szerzett volna diplomát, mert elkártyázta a birtokot. Végül a doktor úr lett a császár legjobban dekorált magyar orvosa. Ő igazította a pályára a fiát, aki erdész akart lenni.

– Tudsz kártyázni?

– Nem. Dorgáltak, ha kártyával láttak.Pedig már nem volt mit elkártyázni.

Na de a nagypapa nevét viseli, a német eredetű Albertet, aminek a jelentése ugyan nem kártyás, hanem nemes, fényes; hét unokája egyike meg is örökölte. A háború 1944 májusában még utolérte. Nyolc hónap frontszolgálat, egy év fogság. Érettségi képe a mama ágya fölött már fekete gyászszalaggal volt átkötve. Építészmérnöknek tanuló öccse miatt neki is Pestre kellett beiratkoznia, hogy kevesebb legyen az albérlet. Végül négyen fagyoskodtak a zsírpapírral „üvegezett” ablak mögött.

– Hat évtizede mit tanítottak?

– Alázatot és empátiát. Haynal professzor azt mondta: a beteg rávezet a diagnózisra, ha hagyják beszélni. Látás, hallás, tapintás, szövegelés! Csodálatosan felkészültek a mai fiatalok, de az őrült rohanásban mindent a gépekre bíznak. Kiss prof a negyvenes évek végén megjósolta: maguk még megélik, hogy a beteg bemegy a csőbe, és lelettel a kezében jön ki. A nyakunkba nyomott esztelen adminisztrálás is az orvosbeteg kapcsolat rovására megy.

A Pázmányon 1951-ben doktorált. A Fodor Szanatóriumban – ma Országos Rehabilitációs Intézet – kezdett, ahol nem volt szabad leülni a főorvos jelenlétében. Generációk óta szokott dolog volt ez máshol is. 1956-ban a gyűlésen jelen sem lévő fiatal adjunktust választották meg a forradalmi bizottság elnökének. Nem tüntetésre, lövöldözésre, hanem a kórház és betegei ellátásának szervezésére. A következő évben az alagsori férfifürdőben csaptak le rájuk a pufajkások... „az „ellenforradalmárok” a szanatóriumokban” bújtak meg. Mosakodtak egy fűtővel, amikor rájuk törtek.

– Ott álltunk meztelenül, tudva, ha valakit el akartak vinni, a zsebében „találnak” egy revolvert. És a köpenyeknél megszólalt a pufajkás csipogója. Kitört a frász: most bevisznek két-három évre! A fűtő a köpenyem mellé akasztotta a kék köpenyét, és annak zsebében volt a dóznija!

Emlékezetesebb eseménye 1957-nek, hogy megismerkedett egy orvostanhallgató betege tankörtársával, a 11 évvel fiatalabb Czeglédi Ágnessel. Ő lett három gyermekük anyja, már dédmama is. Dicsérem a férjét, hogy megtudjam, mit gondol róla.

– Maguk nagyon vonzó embernek tartották, de én mentem Bercihez feleségül!

– Féltettél a többi nőtől – évődik a férj.

– Azok okosak!

– Tényleg féltette? – szólok közbe.

– Az autóvezetéstől. Huszonöt éve nagyon kell az egészségére is vigyázni. Voltam a körzeti orvosa is, és a havi 86 forintot megkaptam utána a biztosítótól. Nagy biznisz volt.

Annak idején még két négyéves ciklus után az adjunktusnak tovább kellett lépnie. A forradalmi bizottság elnöke nem kaphatott Pesten állást. A mátraházi tüdőszanatóriumba szegődött, amit Horthy Miklós hiába építtetett a lányának: Paulettet 37 évesen elvitte a tbc. (Közkórház csak azért készült, hogy kendőzze a kormányzó családi költekezését.)

– Tbc sem lenne már, ha a nyomor nem éltetné egyre súlyosabb formában. Kipusztult a skarlát, a torokgyík, és jönnek az újak, például az AIDS. Kezdő koromban a hepatitis is csak gyomorrontásnak számított, citrommal gyógyították. Rehabilitációra a tbc osztályra kerültem, így lettem tüdőgyógyász, pedig úgy féltem fél éven át, hogy a könyökömmel nyitottam az ajtót. Mátraházára 1959-ben kerültem főorvosnak, a család maradt Pesten, pedig Paulette lakrésze volt a főorvosi lakás. De a feleségem előrelátóbb volt: „A gyerekek hóban hogy fognak iskolába járni Gyöngyösre?”

1964-ben is „csak” körzeti orvosi állást kapott Óbuda hegyvidéken. A körzete a csúcs-hegyi turistaháztól a Hármashatárhegyig terjedt. Tizennégy év alatt párszor megmászta a Himaláját. Flaszteres körzetbe kérte magát, de amikor megtudták a betegei, összedobtak neki 45 ezer forintot egy használt Moszkvicsra. Igaz, hogy lyukas volt az alja, és száz kilométeren egy liter olajat fogyasztott, de ment. A pénzt kölcsönnek tekintette, törlesztette. Amikor a rugók kiszakították az ülést, a javítás idejére „beraktak egy hokedlit, úgy járta a betegeit. Itt sok meredek kapaszkodón álló háznak a kapuja lenn van, az épület fenn. Kulcsot kapott, a kutyák ismerték, vagy az orvosi táska jellegzetes szagától visszahőköltek. Télen előfordult, hogy a hóban, szájában a táskával hason csúszva jutott el a házhoz, aztán a házigazda szánkóval vitte le. A Trabant-korszak káprázatos volt, mert az oda is fel tudott menni, ahová az autóbusz nem.

– Dicsértek, habár nem érdemeltem meg.1978-ban kiemeltek, én lettem a III. kerületi járóbeteg-ellátás igazgató főorvosa 1990 január elsejei nyugdíjba vonulásomig. Ez volt az integráció időszaka, Schultheisz Emil minisztersége idején. Közös kottából dalolt a körzeti orvos, a szakrendelő és a kórház. Közös volt a gazdasági hivatal is, nem voltak ráfizetésesek a kórházak. Amikor önállósították a körzeteket, önállóak lettek a rendelők és a kórházak is. Külön titkárnők, külön gazdasági egységek.

A Téglagyárak Egyesülésének lett az üzemorvosa a Bécsi úton, azonos folyosón a Népszabadsággal és kezdtünk átjárni egy receptért, orvosi tanácsért hozzá.

– 1990 végén megjelent Eötvös Pali, és megköszönte, hogy ellátom a kollégáit, ő ezt a kapcsolatot legalizálni szeretné. Megtiszteltetés volt, hogy a lap főszerkesztője felkeresett. 1991-től kerültem hozzátok. A szívemhez nőttetek.

Talán nem küldöm már rá a kommandót: adott receptet kórházi szakfőorvosok által kiírható gyógyszerekre, sőt egy ideig meghosszabbította a vezetői engedélyünket is. Elképzelhető, hogy a pecsétszáma tiszteletet keltett az ellenőrökben. Ez ugyanis jelzi, ki mennyi idős, mikor végzett. Már a 68 715-nél tartanak, neki meg 01359 a száma.

– Nehéz eset?

– Figyelmeztettelek, hogy csak a szépre emlékezem. A Fodor Szanatóriumban bennlakó voltam egy ideig, egy volt irodában, ahol vízcsap se volt. Betettem egy ötliteres uborkásüveget a szekrénybe, és abba vizeltem. Tele is volt, büdös is volt, hajnalban pizsamában elindultam vele a folyosó végére a vécébe és összeakadtam a főigazgatóval. Hová, hová kolléga úr? Megyek a laboratóriumba, viszem vizsgálatra a vizeletet. Értekezleten felemlítette, milyen derék ember vagyok… Volt egy öreg mérnök, aki imádta a palacsintát. Mondtam a diétás nővérnek, hogy tessék a Józsi bácsinak vacsorára lekváros palacsintát adni! Hat hét múlva szólt az éjszakás nővér, nagy balhé volt, a mérnök úr a falhoz vágta a megunt palacsintát, amit elfelejtettem lerendelni.

Sorjáznak a Hrabal tollára való történetek, de itt a lap alja!

– Ki jelentkezzen orvosnak?

– Aki jó ember, szereti a felebarátait, forog az agya kereke, érdeklődik a művészet, a szakma, a világ, minden iránt.

– Elégedett vagy?

– Egész életemben sünike akartam lenni, néha mégis vezérürünek választottak. A főorvosi kiemeléskor majdnem elsírtam magam.

Egész életemben sünike akartam lenni, néha mégis vezérürünek választottak
Egész életemben sünike akartam lenni, néha mégis vezérürünek választottak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.