A karácsony nyáron készül
Kalács- és fenyőillat, csillagszórás, varázspálcás angyalok szárnyának suhogása – elég belekukkantani a tévéreklámokba –, az idén sem marad el a karácsony. Aligha gondolná a nyájas néző, hogy a szenteste gyertyagyújtós, lobogó kandallós, hóemberes snittjei – kivétel nélkül – nyáron, zöld gyepre szórt műhavon, filmes trükkök bevetésével készülnek.
Mindezt az illúziógyártás egyik mesterétől, Fényi Sándor kellékestől tudjuk meg, mint azt is, hogy Sinya – ahogy a szakmában mindenki ismeri – „valós időben”, vagyis ezekben a napokban moziés reklámfilmforgatások között ingázik, de még véletlenül sem szól egyik sem a szeretet ünnepéről.
A vásznon (képernyőn) pergő film eseményei díszletek, tárgyak között játszódnak, vagyis „szerepelnek”, s egyáltalán nem mindegy, milyen szék, terítő, toll vagy zsebkendő kerül a jelenetbe.
Hogy mennyire szabad a kellékes keze, szárnyalhat a fantáziája, meglehetősen „produkciófüggő”, Sinya tapasztalatai szerint egy-egy forgatás alatt fokozatosan alakul ki a kapcsolat a rendező (vagy producer), esetleg a közvetlen munkatárs, a berendező között. Szerencsés esetben hamar beáll az összhang. Legutóbb, mikor három „asztalajánlattal” állt elő – minden vérbeli kellékes tudja, hogy a forgatókönyv és a helyszín ismeretében ajánlatos több variációt felkínálni a látványhoz –, a rendező visszakérdezett: „Te melyiket gondolod?”
Az igazi próbatétel a stand-by (ejtsd: készenléti) filmkészítők életében az „add, uramisten, de rögtön!” szituáció, és ezt szabad a szó legszorosabb értelmében elképzelni. Nemrégiben történt, hogy az alacsony költségvetés miatt egyetlen példányban előállított, műanyag szívlapát – amúgy a jelenet főszereplője lévén hogy az egyik szereplő ezzel szándékozik agyoncsapni a másikat – a felvétel első pillanatában eltört. Nyilvánvaló, hogy ettől az aranyárban számolt forgatási idő – valamint a stáb, a szereplők, a műszak – nem állhat meg, úgyhogy életbe lépett a „föld alól is keríts egyet!” effektus. Ilyenkor alakul át a környékbeli „einstandolt” hólapát szívvé, és percek múltán folytatódhat a verekedés a szkript szerint. A mozi mindenkori tárgyfelelősének olykor dizájneri vénával kell rendelkeznie: legutóbb az újságírónőt alakító színésznő nem táskával, hanem iratmappával érkezett a sztoriba, melyet Sinya tervezett, kivitelezett, bőrözött, és a művésznő ruhájával harmonizáló szalaggal is ellátott – a kreációnak hosszú ideig csodájára járt a szakma.
Top 3
1. Lakatos György (ex-) kellékes, aki mellett megtanulta a szakma alapjait, és akinek nevéhez A Pál utcai fiúk című film fűződik.
2. Fényi Sándor egyik kedvence: a főhős karakterére jellemző kellék tipikus esete Nemecsek Ernő harmonikája volt.
3. Egy-egy produkció tárgyaiba a sztárok maguk is beleszeretnek, viszik haza. Ez történt az idén Magyarországon forgott Season of the Witch (Boszorkányszezon) alkalmával is: Nicholas Cage elkérte emlékbe kelléktelitalálat kardját. Ne is tessék Fóton keresni a továbbiakban, már Hollywoodban található.