Tiszta hülyék!

Ne legyél már nagyon hülye! Nagyjából ezt rágja a szánkba hétvégenként a Spektrum televízió Svindlerek című sorozata, amely, elnézést a penetráns közhelyért, görbe tükröt tart a társadalom elé. Ki ne szaladt volna már bele a "vegyen egy hajsütőt, és kubai utazást kap ajándékba" típusú becsapásba, hányan nyertek "csak úgy" 5 millió forintot, mennyien vágtak baltát az ebédlőasztalba, mert a tuti áron vett ütvefúró meg se nyikkant? Ugye.

A sor az internetes levelezés trükkjeitől a telefonos csalásokig bármeddig folytatható, a konklúzió meg valóban az, hogy olykor hülyék (hiszékenyek, buták, szédültek) tudunk mink lenni. Na és hát: világszerte szép számmal élnek abból, hogy kedves mindnyájunkat jól átvágják.

A Svindlerekben három arc; Alex, a "titkos trükköző", Jess, a "szexis szélhámos" és Paul, a "megtévesztőművész" forgatja újra/játssza végig a már megtörtént eseteket. A trió szépen kitalálja, miként veri át az utca egyszeri emberét, a pincért vagy a szálloda recepciósát, a cselekményt kamerára veszi, majd a végén szól a már döbbent átverteknek, hogy hé, mi vagyunk az átverők, nyugi, kár nem ért benneteket. Itt van mindjárt a mobilos trükk.

Alex, Jess és Paul telefonosboltot "nyit" egy viszonylag forgalmas angliai utcán. A helyiséget pontosan úgy rendezi be, ahogyan egy efféle termékeket kínáló üzlet kinéz, a két "eladó", Alex és Paul megjelenése is tipp-topp, ellenben a polcokra kitett dobozokban nincs egy megveszekedett készülék sem, ha csak az nem, amellyel majd nagyszerűen átverik a gyanútlan vendéget. A trükk nemcsak az, hogy Alexék - a bizalomerősítés jegyében - tökéletesen modellezik a külsőségeket, hanem az is, hogy a hármas hölgytagja, Jess minden látogató tranzakciója során betoppan a boltba, átveendő a "tegnap megrendelt" új, szuperkészüléket.

Móka indul. Belép az utcáról egy férfi, csodálkozik, mennyire kedvező áron kínálják a mobilt, s már meg is venné, amikor az "eladók" közlik, éppen nincs raktáron, de ha előleget ad vagy kifizeti, már holnap megkaphatja az árut. Közben megjő Jess, átveszi az "új" telefont, ájuldozgat, hogy jaj, de örül, az átvert meg - ki gyanakodna ilyenkor? - rögvest kifizeti a teljes összeget; akkor holnap, mondják neki, akkor holnap, mondja ő és boldog. Másnapra viszont az üzlet kirakatát már újságpapírok borítják, az ajtón pedig felirat jelzi, nincs itt semmi, pláne nem üzlet, a férfi és a többi madár pedig - konstatálva az átvágást - legszívesebben kifejelné az ablaküveget. A stáb egy nap alatt jelentős summát tolt össze az emberi óvatlanságból, ami - amint azt az átvertek immár kamera előtt nyilatkozva megjegyzik - azért következhetett be, mert a "csalók" precízen ügyeltek a hitelesség megteremtésére.

A tanulság - az általános "mindig legyél nagyon körültekintő!" okosságon túl - az, hogy nem is tudjuk, mennyire befolyásolhatók vagyunk; hogy nem is sejtjük, érzéseink-vágyaink mennyire rezonálnak a kivételes lehetőségre; hogy magabiztos föllépéssel, a környezet megteremtésével lazán kialszik bennünk a veszélyt jelző piros lámpa. Hogy ez most oltári közhely? Az.

Ellenben aligha készül e témáról professzionális ismeretterjesztő széria a Spektrumon, ha mindenki, mindig észnél van. Ugye, ugye.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.