Nem cincálták szét a törvényt
A törvény fontos eleme, hogy a világörökségi helyszínekre kezelési tervet kell készíteni, amely pontosan lefekteti, hogy milyen helyrajzi számokra terjed ki a védettség, ott mit lehet megtenni, és mit nem. Ha igaz, a budapesti épületromboláshoz és a szerencsi szalmaerőműhöz hasonló kezdeményezések nem fordulhatnak elő a jövőben. Újdonság, hogy mind a nyolc helyszínen önálló világörökségi ügynökség jön létre, általában két munkatárssal, akiket pályázaton választanak ki. A jövőben ezen személyesítik meg az állam felé az adott területet. Mindenért ők felelnek, egyeztetnek, tárgyalnak és ők pályáznak hazai és uniós forrásokra. A tervek szerint a központi költségvetésben elkülönítenének egy öszszeget a világörökségi helyszínek karbantartására, fejlesztésére. Ezt a forrást nem fejpénzként osztanák ki, hanem pályázati úton nyerhetnék el.
- A tervezet bírálói szinte kivétel nélkül egyetértettek a koncepcióval. Fontosnak tartották, hogy végre elkészült a világörökségi törvény tervezete - tájékoztatta lapunkat Mihályfi László, az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezetője. A beérkezett harminc javaslat némelyike szigorúbb szabályokat fogalmazott volna meg. Volt, aki az állam szerepét túlzónak tartotta, mások az önkormányzatok jogait egyértelműbben fogalmazták volna meg. A javaslatok közül elfogadták, hogy a világörökségi helyszínek lehatárolását ne csak helyrajzi számok alapján végezzék el, hanem GPS-koordinátákkal is egyértelműsítsék, hogy mi része és mi nem egy adott helyszínnek.
Szabó Csaba, Hollókő polgármestere szerint óriási jelentőségű, hogy törvény születhet a világörökségről. Az ugyanis nem megy, hogy az állam harcol azért, hogy egy-egy értékes műemlék, természeti táj felkerüljön az UNESCO-listára, majd amikor megvan a hőn áhított cím, ugyanaz az állam nem nyújt segítséget a nyertesnek. "Kicsit mesébe illő, hogy éppen a gazdasági világválság idején kapnak a tervek szerint négyszázmillió forintot a hazai helyszínek."
Hollókőnek pénz mellett szakmai támogatás is kellene. Például egy főépítész, akinek a segítségével értékeit megtartva fejleszthető a négyszáz fős település. A pénz azért jön jól, mert eddig a világörökségi címhez egyetlen fillér plusz- pénz sem járt. Ugyanazt a központi támogatást kapják, mint bármelyik másik négyszáz lakosú település.
Hollókő nevezetessége, hogy az Ófalu ma is lakott, a kérdés viszont az, hogy meddig. A házak harmadában valamilyen intézmény található, a másik harmad hétvégi házként funkcionál, és csupán minden harmadik házban élnek folyamatosan. Az önkormányzat a közelmúltban megvett négy házat fiatal családok részére; további otthonokat is megvásárolna, ha lenne rá pénze. Szabó Csaba szerint a falu jövője azon múlik, hogy megmarad-e az óvoda és az iskola.
"Tizenkilenc pontban foglaltuk össze észrevételeinket" - tudtuk meg Ivanics Ferenctől, a Fertőtáj Világörökség Magyar Tanácsa Egyesület elnökétől. Kifogásolták, hogy a tervezetben nem szerepelt a kultúrtáj kifejezés, miközben a Fertő tó éppen ilyen megnevezéssel lett világörökség listás. Véleménye szerint a több települést érintő helyszínekre - legalábbis részben - más szabályoknak kell vonatkozniuk, mint az egyetlen értéket bemutatókra. Javasolják, hogy a kezelő szervezet ne ügynökség formájában működjék - az ügynökség kifejezés egyébként is idegen az örökségvédelem szellemétől. Ivanics Ferenc szerint a támogatásokat egyértelműbben kellene megfogalmazni az adott helyszínek esetén.
Reméljük, hogy a megalakuló ügynökség, a mi esetünkben a nemzeti park lesz - nyilatkozta lapunknak Tolnay Zsuzsanna, az Aggteleki Nemzeti Park osztályvezetője, aki szerint a legnagyobb előny az, hogy normatív támogatást kapnak a helyszínek, illetve olyan munkatársaik lehetnek, akik kizárólag világörökség-védelmi ügyekkel foglalkoznak. Fontos elem, hogy a különböző pályázatokon az ügynökségek révén az eddiginél nagyobb eséllyel szerepelhetnek.
A világörökségi törvény valójában egy elég hézagos keretszabályozás, amely akkor válik igazán használhatóvá, ha végrehajtási utasításokat is elkészítik hozzá - tájékoztatta lapunkat Májer János, Tokaj polgármestere. Mindenki nagy "diadalnak" éli meg a törvény elkészítését, azonban az érintettek, így Tokaj is, ragaszkodnak hozzá, hogy a végrehajtási utasítás kidolgozásába is vonják be őket, mert az igazi "feketeleves" ott készülhet el. Mint mondta, ma senki sem akar kilépni a világörökségi területből. A hangulat bizakodó.