Író lehet az új filmes főkurátor
Az MMK elődjét a kilencvenes évek elején 25 filmszakmai szervezet hozta létre, a közalapítvánnyá alakuláskor pedig a kormány is beszállt az alapítók közé. Igen nehéz ennyi alapítónak egyezségre jutni, a fő baj azonban, hogy a 25 filmszakmai szerveződés mára már koránt sem képviseli a filmszakma egészét. Az egymást követő kormányok eddig nem tudták jogilag föloldani ezt az ellentmondást.
Most fokozza az izgalmakat, hogy lejár az MMK és a kormány között fennálló finanszírozási szerződés is - a költségvetés jövőre több mint ötmilliárd forintot irányoz elő a közalapítványnak -, és a parlamenti választások után felálló, vélhetően Fidesz-kormánnyal új megállapodást kell kötni. Az alapítók által fölkért jelölőbizottság fölmérte, hogyan értékelik a filmesek az MMK működését. Erről készült - a hírek szerint meglehetősen kritikus - összefoglalójukba egyelőre nem tekinthettünk bele. Anynyit tudtunk meg, hogy a megkérdezettek túlnyomó többsége fenntartandónak gondolja az MMK-t, ugyanakkor reformokat sürget. Szerintük a gazdasági válság, a filmnézési szokások átalakulása, és különösen, hogy a közalapítvány jelentős filmvagyon (Mafilm, Filmlaboratórium) tulajdonosa lett, szervezeti megújítást követel.
A tájékozódás alapján öt jelölt neve kristályosodott ki az új kuratórium elnöki posztjára: Kőrösi Zoltán író, Muhi András producer, Tarr Béla rendező, Tolvaly Ferenc író, és Andrew G. Vajna, Hollywoodban élő producer. Tegnapelőtt az alapítók titkos szimpátiaszavazást tartottak, amelyen - információink szerint - a jelenlevő 22 szervezeti képviselőből 19-en a jó Fidesz-kapcsolatok hírében álló, ugyanakkor a másik oldalon is elismert Kőrösi Zoltánt (az MMK játékfilmes kollégiuma korábbi tagját) támogatták. Az ezt követő eszmecserén pedig már egy kivételével elfogadható jelöltnek tartották őt. Ha a jövő héten valamennyi alapítói képviselő aláírja az erről szóló jegyzőkönyvet, a kérdés eldől. Szomjas György, a filmművészszövetség (szintén alapító) főtitkára nem erősítette meg, de nem is cáfolta értesülésünket, csupán megjegyezte: a hétfői szavazás megalapozza a reményt, hogy megegyeznek az elnök személyében. Akár két héten belül dönthetnek a héttagú kuratórium többi tagjáról is.