A fehérre festett fekete

Az értelem esélye című fotográfia üresen maradt irodát mutat: a kiköltözöttek által otthagyott felesleges holmikat, kacatokat, szemetet.

Bolond világ címmel március közepéig látható a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban Gerhes Gábor kiállítása. Itt most nem csak a művek újak, maga a művész is új útra lépett: a fehérvári kiruccanáson az eddig jórészt fotókkal operáló Gerhes nagyméretű installációkkal jelentkezett. Olyan közismert formákat és eszközöket használ, mint az enteriőr, a sorozat, a szemléltető ábra, a modell, az életkép, a dioráma vagy ezek illusztrációi és fotódokumentációi.

A bennünket körülvevő hétköznapi tárgyakat a megszokottól eltérő nézőpontból jeleníti meg, értelmezi újra. A tárlat egyik meghatározó alkotása a Fehérre festett fekete tárgyak: olyan afrikai és ázsiai kultikus-egzotikus, kézzel faragott tárgyaknak a bemutatása, amelyeknek az alapszíne fekete, a művésztől azonban valamennyi hófehér színt kapott. A színcsere mélyebbnek mutatja, érzékletesebbé teszi az autentikus afrikaiázsiai szobrok és az európai–amerikai lakberendezési üzletekben kapható olcsó és divatos utánzataik között meglévő szakadékot.

A Kulturális relativizmus című installáció arra a tényre épít, hogy az 1989-es romániai forradalom óta Románia nemzeti zászlója teljesen megegyezik a közép-afrikai Csádéval. Az eredeti színek helyett fekete-fehérszürkére festett lobogók azonossága arra hívja fel a figyelmet, miként relativizálódhat egy nemzet identitásának talán legféltettebb szimbóluma.

Az értelem esélye című fotográfia egy üresen maradt irodát, pontosabban a kiköltözöttek által otthagyott felesleges holmikat, kacatokat, szemetet mutatja, a Kína fegyverei című alkotás pedig olyan kínai műanyag játék pisztolyokat ábrázol, amelyeket Gerhes a maga képére formált, azaz látványosan átalakított.

Top 5

1.  A Szépség alkímiája a Szépművészeti Múzeumban

A XVI. századi festőművész, Parmigianino húsz rajza felöleli pályáját és bepillantást enged páratlan grafikai életművébe.

2. Hétköznapi történetek finnekről

A (M) ilyenek a finnek? kiállításhoz kapcsolódó kamarakiállítás a finn téli háború ideje alatt Lapuában állomásozó magyar önkéntes katonák hétköznapjait mutatja be a Néprajzi Múzeumban.

3. Az én Operám

Az Operaház fotósa, Éder Vera szubjektív fotói a Közép-Európa Táncszínház Bethlen Galériában láthatók december 18-ig.

4. Arc-kép, éngond

Százötven év szobrászés festőművészeinek klasszikus és kortárs egoértelmezései a Volksbank Galériában.

5. Köztes idő: az Ad Hoc (et Nunc), a Köztes idő sorozat záró kiállítása Dorottya Galériában.

Bolond világ(életnagyságúinstalláció)
Bolond világ(életnagyságúinstalláció)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.