Luxuskönyv a luxusról
A kijózanodás nem tagadta meg, csak valamelyest áthangolta e piac kínálatát. A tehetős életművészek kevesebb gyémánttal kirakott autófelnit, órát, egzotikusan
dizájnolt motort, elektronikus eszközt többcélszerűen hasznosítható magánrepülőgépet, jachtot, lakberendezési tárgyat vásárolnak. Valamivel higgadtabban költekeznek, túl egyegy tárgyon visszafogottabban élnek. Hogy ez, ha így van, csak a válság végéig lesz így? Meglehet, bár semmi sem lesz utána olyan, mint előtte volt. A kívülről nézelődő „félpénzesek” – az üres zsebűek többsége mindenesetre bámulhat e könyvet lapozva, mi mindenhez juthatna hozzá, ha volna elég pénze.
A józan ész aztán gyorsan legyűri az emberben a gazdagok világa iránt érzett ámulatot és irigységet, és azon kezd gondolkodni: mire jó neki ezt a gyakran értelmetlen és hiábavaló fényűzést megismernie. Pedig van értelme. Felmérhetjük például, milyen mély is a szakadék, amely a világot kettéosztja, amely a tisztes szegénységet, vagy még a polgári jómódot is a fényűző és pazarló gazdagságtól elválasztja. Másrészt azonban: ne becsüljük le azt a húzóerőt, amelyet ezek a tárgyak jelentenek, azt a hatást, amit akár a tömegcikkek tervezésére és gyártására is kifejtenek.
Bámulatos, mire képes az emberi fantázia, ha van kereslet a termékeire.
Vince, 431 oldal, 12 000 forint