Darvak az égen
Lapozgatom a hatalmas albumot, és a régi történet jut eszembe. Állítólag német ornitológus vendégeknek vetítettek diá kat a gazdag magyar madárvilágról, és a különben kiváló tolmácsnak azt kellett fordítania: rozsdástorkú pityer meg csigaforgató, azután guvat és nyaktekercs. A németek egyre izgatottabban figyelték a gyönyörű felvételeket, ő meg sorolta: Der Vogel. Der Vogel, dort ist ein andere Vogel.
Igaz, nálunk inkább erdei pityert látni, kevésbé fehér szárnyú szerkőt, a kenti csér meg ritka vendég, először 1967. május 16án a szabadszállási Zabszéken észlelték.
Alapos, pontos könyv, a természetkutatás szép példája. Nem tudtam megszámolni a három nagyalakú oldalon három hasábban felsorolt neveket, de érzem a szakmai összetartást abban is, hogy ily módon számon tartják mindazokat, akik 1908 és 2006 között madarakat gyűrűztek meg, és így segítették az adatbázis összeállítását, amely alapján a lehető legpontosabban leírható, honnan hová repülnek ezek a különös szokású állatok: mennek a meleg után, évszakonként hazát váltanak. Amíg még lesznek évszakok.
Tessék, találomra néhány más megkapó elnevezés: széki lile, vékonycsőrű víztaposó, nagy halfarkas, szalakóta, csilcsapfüzike, négyféle (szürke, kis, örvös és kormos) légykapó, hegyi fakusz, őszapó. Mindegyik mellett színes rajz, leírás, vonulási útvonal, magyarországi tartózkodásuk ideje, kedvelt területeik, gyűrűzési grafikon, a gyűrűzött egyedek fellelésének története, további tudnivalók, angol összefoglaló.
Az elején részletes magyarázatok, történeti áttekintés, térképek, ábrák, a végén bibliográfia. Ahogy kell.
És soksok kép, nagyszerű természetfotók. Aki angol hóbortnak gondolja a madárnézést – Képzeld, tegnap foltos nádiposzátát láttam meg két hajnalmadarat! –, most visszavesz: lélegzetelállító a színpompás gyurgyalag, ahogy társával veszekszik, meg a kis goda, a pólingok, a füstös cankó.
Látom magam előtt a vadászt, ahogy a nádasban szeméhez emeli a puskáját, és már cserélem is egy teleobjektíves fényképezőgépre: ugyanúgy csendben kell lenni, ki kell várni az egyetlen megfelelő pillanatot, de a végén semmi sem üti meg a vállát, amikor elsüti a szerkezetet.
kossuth, 672 oldal, 11 900 forint