Nyelvet nyújt

Jó kis osztályzenekarunk volt a hatvanas évek végén. Negyedikben pedig megbetegedett az angoltanárnőnk, és a helyére egy végzős egyetemista érkezett. Megkérte Doncsit és Győzőt, játsszák el a Beatlestől az All my lovingot, ő pedig fölírja a táblára a szövegét. „Close your eyes and I'll kiss you, / Tomorrow I’ll miss you…”

Emlékszem, mennyire elszégyelltem magam. Három év angol után most jutott eszembe, hogy érthetném is, amit énekelnek! Pedig – fedeztem föl – milyen egyszerű, mondhatni primitív versezeteket adtak elő ezek a forradalmi zenészek. Lehet, hogy tudat alatt éppen ezzel nem akartam szembesülni?

Szóval Hevesi Mihály nem a semmiből alkotta meg tanítási-tanulási elveit, még akkor sem, ha teljesen új nevet talált ki hozzá. Autoritmia. Ahogy ő magyarázza, az auto az önállóságra, az önmeghatározásra utal, a ritmia pedig azt emeli ki, milyen nagy szerepe van a nyelvben – és a nyelvtanulásban – a ritmusnak.

De igaza van, a név nagyon fontos. Ottlik Géza írja: „Ha valami újat fedezünk fel, első dolgunk nevet adni neki. … Igazából azt, amivel csak egyetlenegyszer találkoztunk, fel sem ismerjük, nemhogy emlékeznénk rá, ha nem adtunk egy titkos nevet neki még jóval előbb, hogy megtudjuk, miként nevezik mások.” S ha találó a név, szinte megáll magyarázat nélkül. Rögtön megérthetjük, a szerző nem egy könnyen használható varázsmódszert talált, hanem csak a tanulás lényegét változtatta meg. Aki elolvassa a könyvét, megértheti: a munkát sehogyan sem lehet megspórolni! De a nyűgtől meg lehet szabadulni.

Hányan irigyeljük azokat, akik olyanért kapnak pénzt, amit szívesen csinálnánk mi is. Hát találjuk meg az élvezetet a nyelvelsajátításban. Próbáljuk a figyelmünket a hallottakra és olvasottakra koncentrálni, próbáljunk szabályok és szavak magolása helyett komoly szellemi összpontosításra törekedni!

A szerző sok-sok gyakorlattal mutatja be, „hogyan tanuljunk nyelvet kedvenc film, regény, zene és érdeklődési körünk alapján”. De legjobban az tetszik nekem, hogy arra akar rávenni, először próbáljuk magunk, minden segítség nélkül érzéseink alapján, gesztusok, képek, benyomások, addigi tudásunk alapján globálisan felfogni – tulajdonképpen kinyomozni – a szöveg jelentését.

Még a végén kiderül: kommunikációra születtünk.

Hevesi Mihály: Autoritmia (Hogyan tanuljunk nyelvet, kedvenc film, regény, zene és érdeklődési körünk alapján?) SzépNap könyvek

Top 5

1. Kiss Noémi: Rongyos ékszerdoboz (Magvető) Végre valaki Kelet-Európában is látja a fontosat!

2. Kiss Judit Ágnes: Üdvtörténeti lexikon (Európa) Kortárs költő új versei.

3. Stieg Larsson: A lány, aki tűzzel játszik (Animus) A svéd krimisorozat, a Milleniumtrilógia második része.

4. Szólalj meg bátran németül. Szólalj meg bátran olaszul. Szólalj meg bátran oroszul (Holnap) Tessék bátran megszólalni!

5. Ian MacDonald: A fejek forradalma (Park) A Beatles dalai és a hatvanas évek

Az online zenei áruházak nem árusíthatják a Beatles-dalokat
A Beatles a nyelvtanulásban is segít
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.