Meghalt a tantusz, éljen a PIN kód!

Akik a színházban a színészek improvizatív játékát szeretik; nem bánják, ha a mindennapi élet beszüremkedik a teátrumba; élvezik, ha saját hétköznapi énjüket fedezhetik föl egy-egy színpadi figurában; tisztában vannak vele, hogy mit is jelent Egerben a hírlapszínház; ráadásul van mobiltelefonjuk, ha nem is egy, de kettő – na, éppen nekik való az egri Gárdonyi Géza Színház november 6-án, pénteken bemutatandó Csörgess meg! című produkciója.

Az előadás az alcíme szerint mobil revü színészekre és telefonokra, Máté Gábor rendezte, szerzője azonban nincs. Azazhogy van, de nehéz volna őt konkrétan megnevezni. Hiszen a darab megírásában részt vett a rendező, a színész, a dramaturg, az irodalmi munkatárs, s tulajdonképpen mindenki, aki ma Magyarországon él és mobiltelefont használ. A Csörgess meg! ugyanis arra az ellentmondásra épül, hogy abban az országban, ahol 1990 előtt rendkívül nehéz volt saját telefonhoz jutni, ma sokaknak két-három készülék lapul a zsebükben.

De vajon boldogabbak, szebbek és jobbak vagyunk-e ettől, mint voltunk akkor?

 

Régen olyan szavakat használtunk, hogy ikervonal és fővonal, crossbar és tantusz, amelyeket mára fölváltott a díjcsomag és PIN kód, hűségnyilatkozat és SIM kártya. De megváltozott-e ettől az életünk? Milyen hatással van a mobilvilág a mindennapjainkra? Milyen volt az életünk „előfizetéses távbeszélő-állomás” nélkül, s mivé lettünk mindentudó okos telefonnal a kezünkben? Az ilyen kérdéseket feszegető előadás szereplői az egriek régi nagy kedvencei – Bozó Andrea, Görög László, Kaszás Gergő, Mészáros Máté és mások –, akiket a tavaly hatalmas sikert aratott hírlapszínházban is láthattunk. Hogy mi volt az? Máté Gábor rendezésében egy-egy újságcikket vittek színre hétfőnként, s mivel a dramatizálás jelentős mértékben épített az improvizációra, a előadások nemcsak a nézők, de a színészek számára is különleges élményt jelentettek. A Csörgess meg! hasonló módon készült – remélhetőleg sok-sok viszszahívás lesz a vége.

Top 5

1.Mesél a Bécsi-erdő

Ödön von Horváth darabját Zsámbéki Gábor rendezésében mutatja be a Katona József Színház november 6-án, este hétkor.

2. Giselle Pécsett

A Pécsi Balett ezúttal az egyik legnépszerűbb romantikus balett Riederauer Richárd zenei átiratában Vincze Balázs koreográfiájával szólítja meg a XXI. század közönségét november 6-án, este hétkor.

3. Cyrano a Hevesi Sándor téren

Rostand klasszikusában a sziporkázó szellemű nagy orrú lovag történetét Cserna Antal főszereplésével mutatják be november 6-án, este hétkor a Magyar Színházban.

4. Karamazov testvérek az Operában

Dosztojevszkij nagyregényét Rahmanyinov, Wagner és Muszorgszkij zenei részletei, és cigány népzenék segítségével álmodta színpadra Borisz Eifman. A balettelőadás premierje november 7-én, este héttől lesz az Operaházban.

5. Kutyakeringő a Kamrában

Andrejev drámai hagyatékának könnyeztető, ironikus meséjét Gothár Péter rendezésében mutatják be a Kamrában november 8-án, este hétkor.

Fenyő Iván, Bányai Miklós, Kaszás Gergő és Mészáros Máté a darabban
Fenyő Iván, Bányai Miklós, Kaszás Gergő és Mészáros Máté a darabban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.