Meghalt a tantusz, éljen a PIN kód!
Az előadás az alcíme szerint mobil revü színészekre és telefonokra, Máté Gábor rendezte, szerzője azonban nincs. Azazhogy van, de nehéz volna őt konkrétan megnevezni. Hiszen a darab megírásában részt vett a rendező, a színész, a dramaturg, az irodalmi munkatárs, s tulajdonképpen mindenki, aki ma Magyarországon él és mobiltelefont használ. A Csörgess meg! ugyanis arra az ellentmondásra épül, hogy abban az országban, ahol 1990 előtt rendkívül nehéz volt saját telefonhoz jutni, ma sokaknak két-három készülék lapul a zsebükben.
De vajon boldogabbak, szebbek és jobbak vagyunk-e ettől, mint voltunk akkor?
Régen olyan szavakat használtunk, hogy ikervonal és fővonal, crossbar és tantusz, amelyeket mára fölváltott a díjcsomag és PIN kód, hűségnyilatkozat és SIM kártya. De megváltozott-e ettől az életünk? Milyen hatással van a mobilvilág a mindennapjainkra? Milyen volt az életünk „előfizetéses távbeszélő-állomás” nélkül, s mivé lettünk mindentudó okos telefonnal a kezünkben? Az ilyen kérdéseket feszegető előadás szereplői az egriek régi nagy kedvencei – Bozó Andrea, Görög László, Kaszás Gergő, Mészáros Máté és mások –, akiket a tavaly hatalmas sikert aratott hírlapszínházban is láthattunk. Hogy mi volt az? Máté Gábor rendezésében egy-egy újságcikket vittek színre hétfőnként, s mivel a dramatizálás jelentős mértékben épített az improvizációra, a előadások nemcsak a nézők, de a színészek számára is különleges élményt jelentettek. A Csörgess meg! hasonló módon készült – remélhetőleg sok-sok viszszahívás lesz a vége.
Top 5
1.Mesél a Bécsi-erdő
Ödön von Horváth darabját Zsámbéki Gábor rendezésében mutatja be a Katona József Színház november 6-án, este hétkor.
2. Giselle Pécsett
A Pécsi Balett ezúttal az egyik legnépszerűbb romantikus balett Riederauer Richárd zenei átiratában Vincze Balázs koreográfiájával szólítja meg a XXI. század közönségét november 6-án, este hétkor.
3. Cyrano a Hevesi Sándor téren
Rostand klasszikusában a sziporkázó szellemű nagy orrú lovag történetét Cserna Antal főszereplésével mutatják be november 6-án, este hétkor a Magyar Színházban.
4. Karamazov testvérek az Operában
Dosztojevszkij nagyregényét Rahmanyinov, Wagner és Muszorgszkij zenei részletei, és cigány népzenék segítségével álmodta színpadra Borisz Eifman. A balettelőadás premierje november 7-én, este héttől lesz az Operaházban.
5. Kutyakeringő a Kamrában
Andrejev drámai hagyatékának könnyeztető, ironikus meséjét Gothár Péter rendezésében mutatják be a Kamrában november 8-án, este hétkor.