Csúcsra járók
Összeírni, katalogizálni, táblázatokba szedni: minden gyerek kedves foglalatossága. Ha két hónap múlva átlapozza az olimpiáról készített összesítését, újraéli a versenyeket, előjönnek az izgalmak, az örömök és csalódások.
Általános iskolás lányom úgy tanulta a számítógépet, hogy zárt rendbe állította az atlantai olimpia minden eredményét. A büszke szülők pedig sebtiben könyvet formáltak belőle, azzal lepték meg őt karácsonyra, nevében pedig a nagyszülőket, unokatestvéreket. Nagy volt a siker! Persze, hogy a profi változatot, sikeres olimpikonjaink adathalmazát lázas sietséggel lapoztam át. S nem úgy mint lexikont: nem információ után kutattam, hanem élményeim igazolását vártam.
Ért is egy kis csalódás, mert abból, hogy például Kovács Ágnes „Sydney-ben a 200 méteres mellúszás olimpiai bajnoka, százon ötödik” nem következik, hogy az utolsó hosszra fordulva, még vagy négyen voltak előtte, és hogy üvöltve ugrottam talpra a tévé előtt, látva, hogy fantasztikus hajrával közelíti és előzi az utolsó húzással meg őket! Nem tudom megmondani, a szerkesztő, mit tehetett volna ezért, annyi biztos, hogy legalább a felsorolt rekordok számszerűsítése közelebb vitt volna, mint az általános iskolák szinte sehonnan sem hiányzó megnevezése. Azért így is kaptam élményt eleget. Tudták, hogy a csodaszép Csák Ibolya Berlinben három ugrás után 160-nal hármas holtversenyben végzett, majd egyedül ő ugorta át a 162 centit, és így lett olimpiai bajnok magasugrásban? És hogy „az 1938-as bécsi Európa-bajnokságon szenvedi el pályafutása első vereségét, a német Dora Ratjen mögött második. A verseny után a német szövetség megküldi számára az aranyérmet, mivel riválisa időközben megnősült”?
Meg azt, hogy a St. Louis-i olimpián (1904), óriási volt a fejetlenség, az amerikaiak „rendesen haza is bíráskodtak. A csodaúszó Halmaynak kétszer kellett megvernie amerikai ellenfelét, hogy a hazaiak egyszer tudomásul vegyék.”
Nekem az is új, hogy a kétszeres bajnok, egyszer ezüstérmes tőrvívó Elek Ilonát „1930-ban két esztendőre eltiltják a versenyzéstől”. Majd valahol utánanézek, hogy miért.
Top 5
1. Jorge Luis Borges:
Az ős kastély. Esszék
(Európa) A Borgeséletműsorozat új kötete.
2. Ladislaus Löb:
Megvásárolt életek
(Athenaeum) Kasztner Rezső vakmerő mentőakciója 1944ben.
3. Lángh Júlia:
Párizs fű alatt
(Magvető) A fű illata Jimi Hendrix, Bob Marley, David Bowie dallamaival egy párizsi mellékutcában.
4. Magyar madárvonulási atlasz
(Kossuth) A Természettársorozat drága, de gyönyörűséges kötete.
5. Vajda Éva–Mong Attila: Az ártatlanok kora
(Elektromédia) Két oknyomozó újságíró együttműködik.