Játsszunk múzeumot!
Azt nem tudni ugyan, hogy az e falak közt élt utolsó pásztói ciszterci szerzetes, a zenetudós Rajeczky Benjamin mit szólna az épületet szilencium idején is gyakran betöltő zsivajhoz. Múzeumpedagógusok mindenesetre sokat dolgoznak azon, hogy ez a hangzavar továbbra is megmaradjon.
- Valójában látogatói utánpótlást nevelünk. Azért foglalkozunk már az egészen kicsi gyerekekkel is, hogy később diákként, majd felnőttként is múzeumlátogatók legyenek - mondja a muzeológus Pászti Andrea, aki kolléganőjével, Zentai Evelinnel és az óvodapedagógus Opolcsikné Ludányi Évával nemegyszer olyan gyerekeket hoz az ódon épület falai közé, akik többségének még a szülei sem lépnek át egy ilyen küszöböt. Idén volt olyan rendezvénysorozatuk, amikor egy héten át közel 250 helyi óvodással és általános iskolás diákkal dolgozták fel mindazt, amit a múzeumukban látni lehet.
Pásztón egyébként megtalálni mindazt a figyelemre méltó tudományos, kulturális és művészeti értéket, amit egy hazai kisváros múzeuma adni képes. Akit a középkori műemlékek érdekelnek, annak ott a romkert, a középkori üveghuta alapja vagy az utolsó oskolamester háza, kinek elődjéről itt már félezer évvel ezelőtt írásban tettek említést. Van itt háromnyelvű rendtörténeti kiállítás a ciszterekről, botanikai és őslénytani tárlat, helytörténeti kiállítás és galéria is. Sőt még a Kossuth-díjas filmrendezőnek, Gaál Istvánnak, a Varázsvölgy képi krónikásának a nappaliját is elhozták Budapestről egy vetítővel együtt.
S hogy mindez ne csak vitrinek mögötti bámulnivaló maradjon, itt a gyerekekkel régi pénzekről készíttetnek dörzslenyomatokat, sógyurmából vulkánkitörést meg dinóparkot, rózsaablakokat színeztetnek és szőlőt préseltetnek. Aki pedig minderről lemarad, használhatja azokat a foglalkoztatófüzeteket, amelyeket a kiállításokhoz készítettek a múzeumpedagógusok. Nem csoda hát, hogy a Múzeumok Őszi Fesztiválján a Legjobb múzeumi kezdeményezés kategóriában a Pásztói Múzeumot nívódíjjal tüntették ki.