A zene az kell! - III.
Múlt heti írásunkban már utaltunk rá, hogy a megkérdezett zenei rendezvényszervezők harmada szerint a program jellegétől függ a látogatók összetétele. Általánosságban elmondható, hogy a zenei rendezvények közönségeinek tagjai elsősorban középosztálybeliek, inkább középkorúak vagy idősebbek. Ugyanakkor több válaszadó utalt rá, hogy ismerten más a látogatói köre a komolyzenei és más a könnyűzenei rendezvényeknek.
A rendezvénylátogatók egzisztenciáját tekintve nagyon megoszlottak a vélemények. A megkérdezettek harmada úgy látja, hogy elsősorban a jó egzisztenciájúak, ugyanennyien pedig úgy, hogy éppen a kispénzűek, a kevésbé fizetőképesek látogatják a rendezvényeket (diákok, nyugdíjasok). Abban nagyobb volt az egyetértés, hogy a közönség iskolázott emberekből áll.
Nem meglepő, hogy a közönség összetétele szoros öszszefüggésben van bizonyos zenei műfajokkal, azok kedveltségével. A kérdezettek egyharmada látja úgy, hogy míg az operát, komolyzenét, operettet elsősorban a középkorúak és az idősebbek kedvelik, addig a könnyűzenei koncertek és többnyire a dzsesszelőadások is inkább a fiatal közönséget vonzzák. Azt is említették, hogy a rockkoncertek speciális közönséggel bírnak (fiatalok, serdülők), de volt, aki az iskolázottság és a különféle zenei műfajok öszszefüggését taglalta (a komolyzene iskolázottabb rétegeket vonz). Az interjúalanyok 15 százaléka utalt arra is, hogy nem csupán a műfaj a mérvadó, de a helyszín ugyanilyen meghatározó a közönség összetételét tekintve. Eltérő lehet a kor szerinti összetétele egy belvárosi koncertnek, illetve egy külvárosi vagy speciálisan megközelíthető helyszínen rendezett eseménynek (fiatalok-idősebbek stb.).