Hol vannak az Örkények?
Hol vannak például az Örkények?
- (felállunk, és a nappali másik polcához megyünk) Itt, középen kezdődnek és idáig... tudtommal minden itt van, amit írt vagy róla írtak: bár, noha a Macskajátékot most mutatjuk be, a mi példányunkat nem találnám a polcon, mert Gáspár Ildikó, színházunk dramaturgja új színpadi verziót írt a kisregényből.
Mit olvasol most?
Azok összevissza vannak, itt is, a hálószobában is... (az éjjeliszekrény-ről további nyolc könyvet szedünk össze)
Segítek...
...hát ezek voltak a kezemben a nyáron - plusz négy Maigret. Azokkal csak az a baj, hogy másfél óra alatt végez velük az ember. Nézzük: itt van Rockenbauer Zoltán könyve, A halandó múzsa, az Ady özvegye, Babits szerelme, Márffy hitvese: vagyis Csinszka. Hogy úgy mondjam, gazdag életű asszony volt - ezt a szerzőtől kaptam ajándékba. Itt a Hajnali részegség az In Memoriam sorozatból - én is Kosztolányi-rajongó vagyok, igyekszem mindent elolvasni, amit róla írnak. Ez Erdős Virág A merénylet című kötete, ezt is kaptam, az édesapjától, aki ugyebár színész, a Bábszínház nagy öregjei közé tartozik, tavasszal dolgoztunk együtt. Itt egy Thomas Bernhard, aztán Darvasi Könnymutatványosok legendája - szó van róla, hogy ír nekünk egy darabot, ezt most újraolvasom... Tóth Kriszta novelláskötete, csak most jutottam hozzá. Turgenyev Apák és fiúk..., de miért olvas az ember Turgenyevet? Hát azért, mert szó van erről a könyvről Csehov Sirályában, és disznóság, de nem olvastam Turgenyevet. Most megláttam, megvettem: csodálatos, remek. Csehovnál is dicsérik a Sirályban... Ez Kafka Levelek Felicének. Letűnt népek lexikona, ezt kiszúrtam a könyvesboltban, aztán Esterházy Semmi művészet, és találtam Saint-Exupérytől egy cikkgyűjteményt is, megvettem és olvasgatom. Én egyébként sajnos lopott időkben olvasok, jön, mondjuk éjfélkor egy fél óra, és az akkori fáradtságomhoz képest keresek valamit. Ezek voltak tehát a nyári könyvek. Elsődlegesen pedig színházi szövegeket olvasok, és ezek nagyobb fele már rég nem könyv, hanem képernyő: szövegkönyv, hivatalosságok... Szövegkönyvet egyéb-ként nem lehet esetlegesen olvasni, azt elsőre egyben kell, elejétől végig, és a ráhagyatkozás mellett kell egy tudatos önfigyelés is: hogyan hat rád, mikor fog meg, enged ki, és így tovább. Másodjára, bármilyen tudatos olvasó vagy is, már ismered a szöveget, visszahozhatatlan ez a spontán benyomás. Pedig a néző is először hallja majd a színházban. Mindent lehet változtatni később, de ezt az első érzetet a munka során meg kell őrizni, emlékezni kell rá. Ilyenkor tehát bezárkózom, nem lehet zavarni.
Van kitüntetett helyed?
Van, de az nem illik interjúba.
Mit látunk?
Beépített, hosszú polcos; mivel nagy a szoba, egy lakberendező tanácsára épült gipszkartonból: ebből lehet ilyen egyben hosszú sorokat képezni.
Kb. 2500 könyv.
Az utolsó 15 év termése; elsősorban vásárolt könyvek, de akad, ami 40 éve költözik tulajdonosával.
Rendszerezési szisztéma nincs; tulajdonosa tudja, miért hová kell nyúlnia.
Kétharmada, háromnegyede irodalom, azon belül is kortárs túlsúllyal.
Küldje be!
Saját könyvtárával kapcsolatos egyéni ötleteit, hasznos tanácsait ossza meg velünk cikkünk kommentjében!