Bábvilág

Hatvanéves a bábszínház. A Budapest Bábszínház csak tizenhét. És nagyjából úgy hasonlít elődjé­re, mint egy hatvanéves ember az újszülöttre, aki volt. Az Állami Bábszínházat a fordulat éve, azaz az 1949-es rendszerváltás, majd az államosítás hozta létre a Mesebarlang együtteséből, a Nemzeti Kamaraszínház épületében, az Andrássy úton. Szűk évtized múlva már országos hatáskörrel működött, hasonlóan a Déryné Színházhoz, művészei ellátási kötelezettségképpen évi ezer-ezerötszáz előadással mulattatták vidéken és a fővárosban, elsősorban a gyerekközönséget. Ugyan-akkor a kezdetektől fogva készítettek felnőtt bábműsorokat is. Szilágyi Dezső hosszú, 1958-tól 1992-ig tartó igazgatása alatt, a hatvanas-hetvenes években az egyik legfontosabb avantgárd, ahogy ma mondanánk, alternatív színházi műhely volt. Nemcsak Bartók és Sztravinszkij műveiből készítettek remek bábjátékokat, de Ligeti György Aventures című sorozatának néhány darabját is megjelenítették. Szilágyi Dezső mellett a magyar bábművészet olyan nagyjai dolgoztak itt, mint Bródy Vera, Szőnyi Kató, Koós Iván. Lendvay Kamilló, majd Láng István voltak ekkoriban a zenei vezetők.

A nyolcvanas években számos vidéki bábszínház megszületése az országos feladatkört fölöslegessé tette, és az avantgárd igyekezet is meg-megtorpant. Így némi késedelemmel a legújabb rendszerváltás után a bábszínház is átalakult, 1992-ben Meczner János vezetésével a Budapest Bábszínház lépett az örökébe, és igyekszik folytatni a hagyományait, illetve a Jókai téri másik játszóhelyén létrejött a Kolibri Színház Novák János vezetésével. A bábszínház legújabb bemutatója a Csizmás kandúron kívül a Sátáni versek című regényével és a megjelenését követő iszlám hisztériával elhíresült Salman Rushdie művéből készült gyerekdarab, a Hárun és a mesék tengere Csató Kata rendezésében, Julija Skuratova bábjaival és díszletében.

 

Top 5

A goborló - XVIII. századi illúziók, XXI. századi irónia, ismeretlen szerzetes korabeli gyönyörű fordítása, mai színészpalánták játéka (Színház- és Filmművészeti Egyetem, október 9., 11., 16.15 óra).

Macskajáték - Örkény az Örkény István Színházban, október 9., 11. 19 óra.

A képzelt beteg - Moliere darabja Mohá­csi János változatában az elmúlt évad egyik szenzációja volt. (Pécsi Nemzeti Színház, október 9. 19.30 óra).

Barbárok - Gorkij drámája Ascher Tamás rendezésében a Katona legjobb hagyományai szerint (Katona József Színház, október 10.).

Hű, de messze van Petuski! - Tamási Zoltán Jerofejev-átirata legutóbb Debrecenben, az Alternatív Színházi Szemlén nyert díjat (Stúdió "K", október 10. 19.30 óra).

Hatvanéves a bábszínház
Bábszínház
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.