Herbárium bekötve
A "természetes herbárium" szerzői nem papolnak nekünk a természet megóvásáról, az emberiség önpusztításáról. "Csak" teszik a dolgukat, mint a középkor gyógynövényárusai és kuruzslói. Összegyűjtöttek 275 európai virág-, fa- és cserjefajt, s ezek változatait, és a 400 növényt egyszerű, áttekinthető szerkezetű kötetbe helyezték. Azokat a "zöldeket", amelyeket ma vagy a tudományosság zsákjába gyömöszölnek, vagy a titkok pelerinjébe rejtenek, de amelyek megfejtéséhez csak a kellő alázatú tapasztalat vezet. Ne becsüljük le ezért a hajdani boszorkányokat, sokat tudhattak a világról, mint szerzőpárosunk rendszerezéséből is kiderül.
Minden oldalpár egy növény leírása és bravúros fotója. Én ugyan meg nem tudom különböztetni egyik növény levelét a másikétól, növénygyűjtő tehát már nem leszek, ahhoz jobb érzékű szem kell. De a nevek, a nevek, azok rabul ejtenek! Gombos varjúköröm. Csókalábú útifű. Ebszőlőcsucsor. Fenyércirok. Parajlibatop. Koloncos legyezőfű. És: Lápi hízóka meg Karmazsintölgy, Csigás kacskaring. Mindegyikhez a latin név, az elnevezés eredete, a növény leírása, tulajdonságai, és hogy miért hasznos vagy éppen káros, esetleg mérgező.
Hogy mire jó egy füvészkönyv? Nos, a herbáriumokban lepréselve őrizték a növények sérülékeny leveleit, ezért helyüket a rajzokkal, fényképekkel illusztrált aprólékos leírások vették át. De, aki nem akar "tudományosan pallérozódni", az is elmerülhet egy vasárnap délután a könyvet lapozgatva a növények varázslatos világában.
Corvina, 576 oldal, 8890 forint