Amit sosem akartál tudni

Kényelmetlen olvasmány Parti Katalin könyve. Nem csak a tartalom miatt (bár azért is: ép lelkű ember az egyik legsúlyosabb, gyermekekkel kapcsolatos visszaélésről nem olvasgathat szívszorulás nélkül), hanem elsősorban azért, mert az olvasót folyamatosan foglalkoztatja a kérdés: kinek készült ez a kötet? Pontosabban: vajon hány ember lehet az országban, akit ez az ismeretanyag ilyen mélységig és részletességig érdekel?

A kérdés jogos, és egy szemernyi kritikai él sincs benne. Bár a szerző az Országos Kriminológiai Intézet bűnözéskutatási osztályának munkatársa, a szóban forgó könyv a címe alapján akár az ismeretterjesztő internetes irodalom körébe is tartozhatna. Valójában azonban kőkemény szakmunka. Alapvetően tehát a bűnüldözőknek, illetve a tágabb szakmai körnek (lélekgyógyászoknak, gyermekvédelmi szakembereknek vagy akár jogalkotóknak) szól.

A felvilágosításra amúgy a szülők is rászorulnának, az online gyermekpornó ugyanis a kötetben leírtak szerint itt van - nemhogy a spájzban, hanem a nappaliban. És nem csupán az interneten egyre könynyebben hozzáférhető tartalomként. A gyermekpornóhoz gyermekek is kellenek, akik erőszak vagy más kiszolgáltatottság hatására, ajándékokért, néha pedig - bármilyen furcsán is hangzik - a tudtukon kívül válnak szexuális játékszerré.

A könyv (és a szerző) becsületére legyen mondva: a közel 400 oldalas mű rendet rak a témához kapcsolódó elméleti, fogalmi és jogi zűrzavarban. Megismerhetjük belőle, hogy hogyan működik a gyermekpornóbiznisz, kik a szereplői, és miért ideális terep az internet (a maga személytelenségével, az anonimitás és a végtelen távolság olykor csalóka ígéretével) a pornóipar számára. Meg azt is, hogy a kínálat folyamatos bővülése hogyan teremt keresletet az egyre extrémebb tartalmak iránt, törvényszerűen a gyermekpornó és az egyéb abnormitások felé terelve a felhasználókat. Sokat elmond a könyv a gyermekeinket az internet felől fenyegető veszélyekről, valamint a védekezés jogi, műszaki és - jobb szó híján - háztáji lehetőségeiről. Meg arról is, hogy miért ilyen megfoghatatlan az internetes bűnözés, miért nehéz eljutni a sokszor más időzónában, vagy akár más földrészen tevékenykedő elkövetőig, milyen akadályokba ütközik a nyomozás, a bizonyítás, az ítélethozatal.

A tömény ismeretanyaghoz krimináltaktikai és technológiai útmutatást, név- és tárgymutatót, gazdag nemzetközi irodalomjegyzéket kapunk - szakkönyvként forgatva a kötetet nehéz rajta fogást találni. A népszerű ismeretterjesztéstől azonban tényleg nagyon messze van - pedig ebben a témában ott is nyílna tér a hasonlóan alapos, hiánypótló kiadványok előtt.

Bíbor, 373 oldal, 5040 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.