A zsebre dugható Andrássy út
"Magyarország főutcája" valóban megérdemelne egy igazi, jól forgatható, mindenről tudó kis könyvet, de ilyen sajnos továbbra sincs. Ez az új sétakönyv sem az. Pedig megvolt a lehetőség, mert amilyen jól elfér a kötet a zsebben, oly jól elfért volna 240 oldalán a választott téma is. Az útvonal mindössze 130 ház. Ehhez képest a kötetben megjelenik 40 épület, amiből 15 nem Andrássy úti.
Igaz persze, hogy a sugárút hangulatban, kultúrában kihat a szomszédos utcákra is, de fölösleges és voltaképpen értelmetlen is belevonni a sétába a Király utcai Pekáry-házat, az Eötvös utcai polgármesteri hivatalt vagy Gábor Ignác Munkácsy utcai fiúinternátusát. Fölösleges és értelmetlen, különösen, ha nincs a könyvben az Andrássy út egyik ikonja, az út elején álló Foncier-palota, a tavaly nagyon szépen felújított Wahrmann-palota, a Callas kávéház, a Lukács cukrászda, vagy a közelmúltban megújult Édeskuty-villa.
Az ismertető szövegek nagy részét pedig azért untam kissé, mert szinte csak újramesélt információkkal találkoztam bennük. Alig hoztak felszínre újat. A tíz szerző közül néhánynak az írását azonban élveztem, kivált azokat a fejezeteket, amelyeket S. J. A. monogrammal jegyzett írójuk - Surányi J. András. Ő készítette a fotókat is, melyek legtöbbször érdekes beállításúak, olykor szenvedélyesek, s valami többről is beszélnek, mint amennyit megmutatnak. Nagy, két oldalra tördelt képei is szépek, de nem lehet rendesen kihajtani őket, mert szétszakad a könyv.
Jó lett volna még ezenkívül egy térkép. Ha már sétakönyv és terepre készült.
A mű kiállítása ennek ellenére csábítóan tetszetős, és eddigi megjegyzéseim dacára nem tartanám vissza a Budapest-rajongókat a beszerzésétől, mert ami benne van, használható. S ha ez sorozat lesz, ne hiányozzon a polcról az első darab. Csak azt sajnálom, ami kimaradt. Beleértve a lehetőséget is.
Fekete Sas, 256 oldal, 3200 forint