Rióból nézve

Csernok Attila nyolcvanéves. Ki az a Csernok Attila? Dolgozott a Központi Statisztikai Hivatalban, magas beosztásokban a gazdasági-pénzügyi vezetésben, volt a Magyar Nemzeti Bank elnökhelyettese, közvetlen közelről figyelhette meg az 1968-as reform megszületését és lassú kimúlását. 1982-ben a Medicor magyar-brazil vegyes vállalatának vezetője lett, s Rio de Janeiróba költözött. Nyugdíjba vonulása óta kétlaki életet él, idejét megosztja Rio és Szentendre között. Szerencsés sorsa van. De kétszeresen is az.

Úgy tetszik, ha nincs elég idő vagy szándék, hogy kellő rálátásunk legyen a történelemre, hát a térbeli távolság némileg pótolja azt. Hiszen az sem lehet teljesen véletlen, hogy az anyanyelvünket elsajátító Bryan Cartledge 1980 és 1983 között volt budapesti brit nagykövet, s írta meg az egyik legjobb magyar történelemkönyvet. A mi bajunk, ha nem tanulunk belőle.

Mint ahogy az is, ha nem gondolkodunk el mélyen Csernok Attila könyvein. Mert, hogy Csernok a messzi távolból is alapos figyelemmel követi az itthoni eseményeket és könyvet írt. Mindjárt kettőt. A komáromi pontonhíd egyfajta önéletírás is, a Kádár-rendszer belső leírása, de sokkal több is annál. Sorra veszi azokat a csomópontokat a magyar történelemben, amelyek máig meghatározzák a honi közgondolkodást és közérzületet. Hajdani statisztikushoz méltóan kíméletlenül leszámol Mohács, 1848, Trianon, a második világháború és 1956 "magyar" magyarázkodásaival, mítoszaival, tévhiteivel, amelyekbe menekülve szinte kiirthatatlanul él tovább a "balsors", a mindenki hibás, csak mi nem tunya képzete.

Vihart vert a könyv, hogy mekkorát, azt bizonyítja a második kötet (A valóság erejével...), amelynek harmadát a vitatkozóknak adott viszontválasz foglalja le, hogy aztán az utóbbi húsz év eseményeinek leírását-értelmezését adja a szerző.

Igaza van-e Csernoknak? Több mindenben nincs, de ez talán mindegy is. A lényeg az érzelmektől sem mentes, de higgadt vita, a beszélgetés, az eszmecsere volna. Ami nagyon ritka a mai itthoni köztéren, ahol többnyire csak harci üvöltést hallunk, kidagadó nyaki ereket látunk vérvörös arcok, üveges szemek alatt.

Csernok Attila nyolcvanéves. Pillantson csak vissza még jó néhányszor Rióból - önmagunkra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.