Bitskey Tibor nyolcvanéves

1961. július 17-én arról tudósított a tévéhíradó, hogy "Aiszkhülosz 2500 éves drámáját Kazimir Károly rendezésében jelmez helyett estélyi ruhában játsszák el a színészek. A darabot szombaton mutatta be a Körszínház." A leláncolt Prométheuszt adták Kazimir rendezésében. A Körszínház a Jégrevü épületében még valóban kör alakú volt. Csuda modern színháznak számított az akkor, nemcsak azért, mert a mitológiai alakok öltönyben, estélyiben jelentek meg, hanem azért is, mert a sziklához láncolt főhős mozdulatlanul szavalta végig szerepét. Akkor láttam először színpadon Bitskey Tibort, természetesen a címszerepben.

Igazi hősi alkat volt: szép, de markáns, jól megjegyezhető arc, daliás termet, sajátos színezetű, zengő hang, tiszta magyar artikuláció, szenvedélyes gesztusok. Ádám, Bánk, Csongor eszményi megjelenítője. Filmekben derék munkásfiatal vagy különféle hadnagy és főhadnagy akár történelmi kosztümben, akár a közelmúltból ismerős egyenruhákban.

A főiskolát 1953-ban végezte el, 1951-től a Magyar Néphadsereg Színháza (Vígszínház) ösztöndíjasa volt. 1959 és 1964 között a Nemzeti Színház, 1964-től 1974-ig ismét a Vígszínház tagja volt, utána a Thália színházban játszott, az utóbbi években főképp az Evangélium Színház előadásaiban lépett föl. 1959-ben és 1963-ban kapott Jászai Mari-díjat, 1984-ben lett érdemes művész.

Holnap, szeptember 20-án lesz nyolcvanéves. Októberben a Szolnoki Szigligeti Színházban a Bánk bánban, Myska bán szerepében lép föl. (Z. L.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.