Nem mind arany
Napjainkban két neves német egyiptológus, Wolfgang Wettengel és Martin von Falck elhatározta: kiállításon mutatja be Tutanhamon sírjának három kamráját, és mesés kincseit, melyeket valósághű méretben rekonstruáltak, így a látogató valóban úgy érezheti, visszavándorolt az időben. Több mint ezer lelet pontos mását készítették el szorgos egyiptomi kézművesek. A kiállítás tervezői a technikát is segítségül hívták: számítógép által rekonstruált kisfilmekkel és fényképekkel hozzák közelebb a látogatóhoz az ókori egyiptomi kultúrát és hitvilágot.
Október 22-től a VAM Design Centerben mi is bepillantást nyerhetünk az egyiptomi halotti kultusz, istenek, uralkodó családok és hieroglifák rejtelmes világába: a Tutanhamon - sírja és kincsei című kiállítás ugyanis Budapestre érkezik.
Mielőtt a látogatók belépnek a rekonstruált sírba, a multimédia csodafegyvereinek jóvoltából ízelítőt kapnak nemcsak Carter életrajzából, hanem Tutanhamon rejtélyes történetéből és Egyiptom kultúrájából is. A sír aztán három dimenzióban és "eredeti állapotában" várja a közönséget. A tárlat tervezői arra is gondoltak, hogy Carter szemével látassák a mesés birodalmat: egymás után nyílnak meg a sírkamrák a látogatók előtt, abban a sorrendben, ahogyan a kutató is felfedezte őket. A kiállítás második részében drágakő-, ékszer-, amulett- és aranyfigura-másolatok hívogatják a kíváncsi szemeket. A művészi replikákon túl, interaktív installációk varázsolják életszagúvá a kiállítást. Az egyiptomi kultúrára éhezők találkozhatnak a sír mélyén álló kvarcit szarkofág hasonmásával, a szentélyszekrényekben elrejtett aranyozott Isten-figurákkal, a múmia arany ékszereivel, valamint egy harci kocsival is. Tutanhamon méltán világhírű maszkját is testközelből szemlélhetik az érdeklődők, természetesen ez esetben sem az eredetit, csupán a másolatot.
A VAM Design Center kiállítására is igaz: nem mind arany, ami fénylik.