Kiszárad a tévécsatorna
Minden részlegvezető vizsgálja felül, hogyan tudná a legtöbb pénzt megtakarítani - áll Medveczky Balázs, a Magyar Televízió ügyvezető alelnöke körlevelében. Vészforgatókönyvre van szükség - állítják tévés forrásaink. A jövő évi költségvetés tervezete a vártnál is többet, 7,2 milliárd forintot von el a köztelevízió költségvetéséből.
Az idei össztámogatás 28 milliárd forint volt. Az alapműködés finanszírozásán túl több mint kilencmilliárd forintot fordíthattak speciális célokra. Ez az összeg veszít el most 7,2 milliárdot. Csak a maradék fordítható például műsorkészítésre és az új székház bérletére. (Erre viszont kevés lesz, tehát a bérbeadó jogaival élve alighanem bele fog nyúlni a nagy kasszába.) Az amúgy is pénzügyi gondokkal küzdő, kifizetetlen számlákat felhalmozó műsorgyártás is még nehezebb helyzetbe kerül. Úgy tudjuk, Medveczky főleg a külső gyártású műsorok radikális csökkentésére készül.
Megkérdeztük a Pénzügyminisztériumot: miért csökken ilyen drasztikusan a tavalyihoz képest az MTV büdzséje? Pichler Ferenc, a tárca kabinetfőnöke azt válaszolta: ez az a reális támogatás, ami az MTV számára kiolvasható a médiatörvényből. Eddig a köztévé extratámogatást kapott, ezt vették most vissza a normál szintre.
A PM szerint ha a tévénél végrehajtják az érvényes reorganizációs tervet - ami főleg létszámleépítést jelent -, akkor kijöhetnek a kisebb támogatásból is.
Értesüléseink szerint a viszszavágás egyik oka, hogy a politika "megharagudott" a köztévére. Megelégelték az átláthatatlan gazdálkodást, a burjánzó magánérdekeltségek érvényesülését, a kuratóriumi elnökség működésképtelenségét, vagyis azt, hogy egymás után hat alkalommal sem sikerült elnököt választani a tévé élére Rudi Zoltán hivatali idejének tavaly márciusi lejárta után.
Súlyosbítja a televízió helyzetét, hogy a kuratóriumi elnökség szerdán nem engedélyezte annak a 2,4 milliárdos hitelszerződésnek az aláírását, amivel már az MTV idei üzleti terve is számol. Pedig a hitelszerződésre kiírták a közbeszerzést, az egyik nagy bank meg is nyerte, majd mégis behúzták a féket a kurátorok.
Úgy tudjuk: szerdán azok közül is többen nemet mondtak a hitelszerződés aláírására, akik tavasszal támogatták. Most arra hivatkozva utasították el, hogy nincs fedezet a visszafizetésére (a fedezet a 2010-es és 2011-es állami támogatás egy része lett volna). S ebben valószínűleg igazuk van.