Virágzó feldolgozóipar

Tisztelettel adózni az eredeti csapatnak - valami ilyesmit jelent a tribute szó. Ma már se szeri, se száma a tribute bandeknek, azaz emlékzenekaroknak, melyek szinte minden hazai fesztiválon fellelhetők, rengeteget koncerteznek, s e mellett külföldön is igen keresettek. Ha Beatlesre, Guns N' Rosesra, AC/DC-re vagy épp Depeche Mode-ra vágyik az ember, nem kell messzire mennie ahhoz, hogy kedvenc bandája zenéjét élőben élvezhesse. A nagyok kicsit másképp, avagy virágzik a feldolgozóipar.

A már sikeres együttesek slágereit eljátszani nem tűnik komoly kihívásnak. Végy egy már 1993-ban feloszlott Guns N' Rosest, vagy egy 1970-ben véget ért Beatlest, játszd el a lehető legjobban, csinálj jó bulikat, koncertezz sokat, és a siker garantált. De miért választja számos profi zenész a saját dalok írása helyett az instant sikert?

Vannak, akik úgy vélik, ez az út járhatóbb annál, mintha valaki egy saját anyaggal próbálna szerencsét a zeneiparban. Így volt ez a 2004-ben megalakult Beatles emlékzenekarral, a The BlackBirdsszel, akik, mivel mindenképpen a zenéből szerettek volna megélni, úgy döntöttek, kedvenc zenekarukat elevenítik meg a színpadon. A Beatlest máig imádja a közönség. Őrjöngő, sikítozó lányok, táncoló tömeg - mindez korántsem a múlté, bárki átélheti, aki ellátogat egy The BlackBirds-koncertre.

"Szívből és örömből csináljuk. És a siker titka természetesen maga a Guns N' Roses, mert még mindig szeretik az emberek" - vallja Zaba, a Hollywood Rose dobosa. Ők baráti örömzenélésből nőtték ki magukat külföldön is sikeres tribute bandává. 2003-ban egy koncert erejéig álltak össze a Ráday Klub kistermében, melyen kizárólag Guns-nótákat játszottak. A telt házas este után az események annyira felpörögtek, hogy 2004-ben már a Szigeten is felléptek. Azóta többet koncerteztek, mint az anyazenekar, és nem féltek hozzányúlni az alapanyaghoz, több eredetit unplugged verzióban adnak elő.

"Nincs más titkunk, mint hogy rendületlenül hatalmas show-val készülünk, és mindig az a cél vezérel, hogy örömet szerezzünk rajongóinknak. Van abban valami egészen elképesztő, hogy a világ egyik legmarandóbb rockbandájának a tribute-je vagyunk - ez mindannyiunkat felvillanyoz" - mondja a The Spirit of Pink Floyd, Európa leglátványosabb Pink Floyd- show-ja. A zenekar szeptember 27-én Debrecenben, másnap pedig Budapesten koncertezik.

Az említett zenekarok világszerte sikeresek, és gyakorlatilag tribute csapatként mindent elértek, amit csak lehetett. A The BlackBirdsöt az idén harmadik alkalommal hívták meg a Beatles-muzsika Mekkájába, a liverpooli Cavern Clubba, és pályafutásuk alatt bejárták már a fél világot Kanadától Szlovákiáig. Eltökélt céljuk meghódítani a másik felét is, s eljutni Japánba. A Hollywood Rose hat év alatt tizenegy országban járt, és áprilisban megjelent első önálló albumuk is, a Minimal Design, így ezentúl már nem kizárólag az anyazenekar dalaiból áll majd a repertoár.

Mivel az utóbbi években egyre több tribute band működik, igény támadt egyfajta érdek-képviseleti szervezetre. A TRIBUTE-LAND Közhasznú Egyesületet tavaly év végén alakította öt magyar banda, s az a célja, hogy megismertesse a műfajt a magyar közönséggel, mivel itthon nincs még akkora hagyománya, mint külföldön, továbbá, hogy egységbe fogja a tribute zenekarokat. "Így fel tudunk lépni, mint tribute csoportosulás saját és nagyobb rendezvényeken is, nem kell tehát a szervezőknek sem hatfelé telefonálgatniuk. Elég, ha minket felhívnak, és mindent meg tudunk beszélni, a megrendelő megmondja, milyen zenekarra van szüksége, mi pedig a kevésbé ismert együtteseknek is tudunk fellépési lehetőséget biztosítani" - mondja Bozó Edina, az egyesület elnöke. Zaba szerint az is előny a jelenlegi huszonhárom tag számára, hogy van ugyan tagdíj, de a fellépési lehetőségeken túl állandó reklámot biztosítanak a Metal Hammer újságban, továbbá a még saját internetes megjelenéssel nem rendelkező bandák számára kiváló lehetőséget nyújt az egyesület weboldala.

A tribute bandek egyre népszerűbbek világszerte, tribute fesztiválok és színpadok várják az elérhetetlen együttesek szerelmeseit, akik kedvenceiket talán sosem hallhatják élőben. Az élmény nyilván nem ugyanaz, mint az eredeti, de amire számíthatunk: felcsendülnek az örök slágerek, jó a hangulat, kicsit megfeledkezhetünk a jelenről és visszatérhetünk a múltba, felidézve a legendás koncertek pillanatait, ha pedig akkor lemaradtunk róluk, most legalább kapunk egy kis ízelítőt belőlük.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.