A dinoszauruszvadász

Amikor 14 évesen elkezdte olvasni Michael Crichton Jurassic Park című regényét - a később világsikert aratott Spielberg-film irodalmi alapanyagát - a 16. oldal után letette a könyvet.

- Marhaság! - legyintett, és többé nem is vette a kezébe. Mindez csupán azért furcsa, mert az akkori kamasz fiú ma már dinoszauruszkutató.

Ha valakit "beszélő" névvel áldott meg a sors, hát őt mindenképpen. Ősi Attilának hívják. Sokan azt hiszik, hogy a tudományos karrierje miatt vette fel ezt a nevet, pedig születésekor tényleg így anyakönyvezték. Ajkán nőtt fel, és elsős gimnazistaként esett szerelembe az őslénytannal. Hogy pontosan miért, az számára is rejtély, de arra azért emlékszik, hogy kamaszként állandóan a Bakonyt járta, és a szirteken talált ásványok, kőzetek, ősmaradványok már akkor lenyűgözték.

Gimnazistaként minden évben elindult a Földtani örökségünk elnevezésű pályázaton, ahol végzősként országos első helyezést ért el, jutalmul felvételi nélkül került be az ELTE geológus szakára. Akkor már tudta, hogy mi akar lenni: "gerinces paleontológus", azaz gerinces őslények kutatásával foglalkozó tudós. Csakhogy ilyen képzés Magyarországon nincs, így csak a geológusi diploma megszerzése után doktorálhatott őslénytanból. Jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia paleontológiai kutatócsoportjának munkatársa, az egyetlen hazai "dínóvadász" csoport vezetője.

A világon rajta kívül 500-600 profi dinoszauruszkutató tevékenykedik, de közülük csak kevesen hasonlítanak az amerikai filmekből ismert kalandor figurákra. A legtöbbjük még sohasem járt terepen, azaz nem vett részt őscsontokat feltáró ásatásokon, csupán a különböző múzeumok eddig összegyűjtött leletanyagát vizsgálta. Ősi Attila azt mondja, hihetetlen mennyiségű kiásott lelet vár feldolgozásra. Az Egyesült Államokban például - ahol másfél évszázada gyűjtik a dinoszauruszcsontokat - több millió őscsontot ástak már ki, amelynek nagy része vizsgálatlanul hever a raktárak mélyén.

- Nekünk is vannak rejtett kincseink - húz ki egy fiókot Ősi Attila a Magyar Természettudományi Múzeumban található dolgozószobájának egyik szekrényéből. - Ez egy 150 millió éves repülő hüllő teljesen épen maradt csontváza. Nagyjából ötven éve került a múzeum tulajdonába, de eddig egyetlen itteni munkatársnak sem volt ideje arra, hogy tudományos igénnyel feldolgozza. Itt pihen a szekrényben.

És egyelőre ottmarad, mivel Ősi Attilának is más dolga van. Lassan egy évtizede már a saját dinoszaurusz-lelőhelyének a feltárásával foglalkozik. A Bakony szívében található területet a dínóvadászokon kívül csak a bányászok ismerik, mivel egy nemrég bezárt bauxitbányában található. Bár a dinoszaurusz-lelőhely megtalálásához szerencse is kellett, azért Ősi Attila tudta, hogy merre kell keresgélnie.

- Az Ajka környéki szénkészletről, amely egy felső kréta kori mocsár helyén keletkezett, tudni lehetett, hogy 85 millió éves - mondja a kutató. - Kamaszként számos meddőhányót átvizsgáltam a környéken, és találtam is bennük krokodilfogakat, csigolyamaradványokat. Feltételeztem, hogy a mocsarat tápláló ősi folyó árterében is található olyan üledékes kőzet, amelyben ősállatmaradványok, köztük dinoszauruszcsontok is lehetnek.

Ekkor jött a szerencsés véletlen: Csehbánya közelében az iharoskúti bauxitbányában a külszíni fejtés során egy 140 méter mély katlan jött létre, amelynek a falán - a földfelszíntől nagyjából 25-30 méter mélyen - jól felismerhető volt egy 50-60 méter vastagságú üledékes kőzetréteg, azaz a potenciális dinoszaurusztemető.

- Leereszkedtem ehhez a réteghez, és két órán belül rábukkantam az első ősállatmaradványra - idézi fel a kilenc évvel ezelőtti felfedezést Ősi Attila. - Hamar kiderült, hogy a területen hemzsegnek a 85 millió éves csontok. Tudtam, hogy megfogtam az isten lábát!

Nem is akarta elereszteni. Az akkor még egyetemi hallgató a barátai bevonásával - a Bakonyi Bauxitbánya Kft. engedélyével - 2000 nyara óta minden évben ásatásokat szervez a területen. Évekig titokban tartották a lelőhelyet, hogy megóvják az amatőr "dínóvadászoktól". A bányacég komoly segítséget nyújtott Ősinek és csapatának: egy ötezer négyzetméteres területen lefejtették a 25-30 méteres felszíni réteget, így a kutatók most már közvetlenül hozzáférhetnek a 85 millió éves "dögökhöz", ahogy a paleontológusok egymás között előszeretettel nevezik az ősállatok maradványait. A lelőhely - amely Európában a legjelentősebbek közé tartozik - előreláthatólag több évtizedre elegendő munkát ad a kutatóknak.

Az ásatások hamar szenzációs eredményt hoztak: számos dinoszauruszcsontra bukkantak itt, köztük egy korábban nem ismert fajéra. Ősi Attila Hungaroszaurusznak nevezte el a növényevő páncélosként azonosított dinoszauruszt. Eddig több tucat ősállatnak - a dinoszauruszokon kívül halaknak, gyíkoknak, teknősöknek - csaknem 7000 csontmaradványát ásták ki a földből, amelyek közt egy másik "új állatfajt", egy négyméteres szárnyfesztávolságú, Bakonydrákóra elkeresztelt repülő hüllőt is találtak.

Az iharoskúti ásatások eredményeiről, a leletek tudományos feldolgozásáról folyamatosan jelennek meg Ősi Attila publikációi a világ legjelentősebb paleontológiai szaklapjaiban. Legutóbb például "A pteroszauruszok szájpadlásának új interpretációja" címmel közölték egy tanulmányát. Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy egy-egy ilyen dolgozat vajon előbbre viszi-e a világot?

- Tény, hogy egy őslénytani tanulmány az átlagember számára semmilyen azonnali, kézzelfogható haszonnal nem jár - mondja Ősi Attila. - De ez nem is várható el a paleontológiától, amely alapkutatásnak számít. Az őslénytankutató a munkája során olyan tényeket és összefüggéseket tár fel, amelyekről most még nem tudni, hogy a jövőben mikor és miért válhatnak fontossá az emberiség számára. Elképzelhető, hogy soha sem lesz szükségünk ezekre az ismeretekre. Ám, ha mégis?

Ősi Attila
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.