Woodstock legendája mögött

"Woodstockban valami más, sokkal fontosabb is megtörtént, mint amiért annyian odamentek. Valami spirituális, megnevezhetetlen, láthatatlan, metaorganikus. Nagyon sok ember megváltozott utána, nem vettek fel állati prémből készült ruhákat, nem ettek húst, tisztelni kezdték az embertársaikat, azok másságát. Ez adja Woodstock fontosságát." Így látta a ma már legendás 1969-es fesztivált Jan Pitts, akinek rövid visszaemlékezése több tucat társáéval együtt olvasható e könyvben.

Ezek A fesztivál domboldalnézetből alcím alatt olvasható beszámolók adják a negyvenedik évfordulóra készült kötet savát-borsát. A néhány mondatos írások sokkal intenzívebben adják vissza a fesztivál hangulatát, mint bármi más - épp ezért sajnálatos, hogy a kötetből nem derül ki, hogyan, milyen apropóból születtek ezek az szövegek (csupán néhány félmondatból számolható ki, hogy nagyjából tíz éve íródhattak). Pedig talán az olvasónak kedve támadna még több ilyen visszaemlékezést elolvasni, ha a kötetben lenne utalás arra, hol teheti meg ezt (kivéve persze, ha esetleg ezek a kis írások kimondottan ehhez a könyvhöz készültek, és nincs belőlük több).

Az épp megfelelő méretű, kézbe illő könyvecske egyébként nagyon alapos. Részletesen beszél például nemcsak a nagyok (Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who), hanem mindegyik előadó koncertjéről, megpróbálva visszaadni azt az atmoszférát, amely miatt minden idők legjobb, legnagyobb hatású fesztiváljának tartják Woodstockot. A szerző elmeséli a történetet attól a naptól kezdve, amikor 1967. március 22-én amerikai napilapokban két gazdag fiatalember hirdetésben keresett befektetési lehetőséget, egészen odáig, amikor 1,4 milliós veszteséggel zárták Woodstockot. Sőt, azon túl is, hiszen nyomon követi a különböző évfordulókon megrendezett emlékfesztiválok eseményeit is - kitérve olyan tévedésekre, mint a Woodstock szellemiségéhez egyáltalán nem illő Britney Spears szerepeltetése az 1998-as fesztiválon. S közben kiderül, miért, hogyan lett a fesztiválon részt vevő majd félmillió emberből Woodstock népe.

A kötet erőssége továbbá a számos archív fotó, amelyek talán még a szövegeknél is élményszerűbben mesélnek a kilométeres kocsisorokról, a békésen ücsörgő tömegről, a sáros, mosolygó emberek között szövődő barátságokról, a koncertek hangulatáról. Akinek pedig hiányérzete marad (ami meglehet, hiszen a könyv nem adhatja vissza a zenét, a teljes látványt), az Woodstock teljes dokumentációját átböngészve kiválaszthatja, melyik, a fesztiválról megjelent filmet akarja megnézni, lemezt akarja meghallgatni, könyvet, folyóirat-különkiadást akarja elolvasni. De további kutatásra nincs feltétlenül szükség, a könyvből magából is megértjük, mi rejlik Woodstock legendája mögött.

Népszabadság, 272 oldal, 2190 forint

A fesztivál örömei 1969-ben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.