Egymásba gabalyodott kultúrák

A nyári hónapokban végzett régészeti feltárás során egy 3500 éves bronzkori temető és egy harmadik századi római villagazdaság nyomait találták meg a Tatabányai Múzeum régészei a városhoz közeli Vértesszőlős határában. Egy közeljövőben kezdődő beruházás csaknem négyhektáros területén végezték el a kutatást. A szántóföld egyik felén római kőépületek alapjai kerültek elő, a másik részében bronzkori temetőt találtak. A halomsírokból és a hamvasztásos temetkezés együttesen megtalálható emlékeiből a muzeológusok azt a következtetést vonták le, hogy ezen a területen két kultúra is keveredett.

A római korból négy kőépület nyomaira bukkantak. Az egyik házban megtalálták a padlófűtés csatornáit, valamint a fűtőkemence nyomait. Ezenkívül több pénzérme, ruhadísz és cseréptöredék is előkerült. A feltételezések szerint a falmaradványok vagy a szomszédos, még feltáratlan területhez tartoznak, vagy egy önálló, kisebb falut alkottak.

A bronzkori réteg a római maradványok alatt is ott volt, a területen Árpád-kori objektumokat és szórványosan népvándorlás kori maradványokat is találtak.

A különböző korok egymásba ágyazódott emlékeit az magyarázza, hogy a terület az Által-ér teraszaként tökéletesen alkalmas volt a letelepedésre, hiszen a folyó melletti erdők és a földek mind a földművelőknek, mind az állattenyésztőknek biztosították a megélhetést. (V. S.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.