Borzsebkönyv
Tény, hogy a bor kezdi visszanyerni régi rangját (bár még mindig vesztésre áll a sörrel szemben: évente és fejenként nagyjából 30-32 liter borocskát hörpöl a magyar, serből viszont 80-82 litert húzunk le). A múlt század második felében szinte teljesen kiirtott honi borkultúra az utóbbi húsz évben főnixmadárként éledt újra poraiból. A magyar most tanulja újra ezt a régi bölcsességet.
A Mielőtt a dugót kihúzná 2009 - Kézikönyv borkedvelőknek című zsebkönyv ebben nyújt segítséget a borivónak. Hol és milyen szabályok szerint rendezik a világ és Magyarország legnagyobb borversenyeit? Hová induljunk borútra? Mit tudhatunk meg egy bor címkéjéről? Kik a legnevesebb hazai bortermelők?
A kötet egyfelől kiokosít minket olyan boros varázsszavak jelentéséről, mint a dekantálás, a barrique, a siller vagy a cuvée, másfelől hasznos borútikönyvként is szolgál. Teszem azt, ha úgy hozza jó sorsunk, hogy délre kell utaznunk pár napra, de lesz szabad időnk bőven, akkor csak előkapjuk vörös könyvecskénket, s rögvest megszervezünk magunknak egy borkóstolást a villányi borvidéken. A pincészetek és borászatok kínálata széles: az Agancsos, a Blum, a Bock, a Gere, a Maul, a Mayer, a Polgár Villányban, vagy a Heumann Siklóson, esetleg a tavalyi évben az év pincészetévé választott Vylyan Kisharsányban, a Fekete-hegyen.
Külön öröm hogy a szekérderéknyi praktikus információ mellett helyet kapott a kötetben némi borgasztronómia is. A szarvasgomba és a bor mágikus kapcsolatáról olvashatunk szép sorokat, néhány recepttel kiegészítve, így azután mindenki kitanulhatja például, hogyan készül az igazi szarvasgombás pisztráng.
Alinea, 224 oldal, 2950 forint