Gömböc alakú rockmúzeum
A Magyar Dal Napján, ezúttal idén szeptember 13-án Miskolcon hat év után végre elhelyezik a rockmúzeum alapkövét. Hiller István kulturális miniszter 2003 decemberében jelentette be, hogy múzeumot létesítenek a rockzenének. Az ötlet Fedor Vilmos zenésztől, a város alpolgármesterétől származik, aki már korábban gondolkodott azon, hogy itthon nincs dokumentálva a hatvanas-hetvenes évek zenéje, amely pedig generációk gondolkodására volt hatással. Jó néhányan már nem élnek az akkori nagy zenészek közül, egyes zenekarok pedig rég feloszlottak, és senki nem gondoskodott arról, hogy munkásságuk dokumentálva legyen. 2003 decemberében Miskolcon egy emlékesten zenészekkel beszélgetett erről, és arra jutottak, hogy szükség lenne egy múzeumra. Meggyőzték a minisztert, aki megtette a bejelentést - ám mint kiderült, a megvalósítás már korántsem volt olyan egyszerű.
Fedor Vilmos azt mondja: az elmúlt években többször azt hitték, megvan a szükséges összeg, de csak egy hónapja kapták meg a hivatalos értesítést, hogy a Regionális Operatív Program pályázatán nyertek félmilliárd forintot a befektetők által már összegyűjtött félmilliárdhoz, így ősszel kezdődhet az építkezés. A Miskolci Egyetem és az Avasi lakótelep között, a régi Fűtőmű hasznosítására kigondolt program keretében épül meg egy három épületből álló kulturális park, amelynek egyik része lesz az egyelőre még hivatalos név nélküli rockmúzeum (a másik kettő természetvédelemmel és tudománnyal foglalkozó központ lesz).
Fedor Vilmos szerint nem pontos a rockmúzeum kifejezés, mert nem csak arról van szó, hogy begyűjtik és kiállítják a nagy zenészek relikviáit. Sokkal inkább olyan intézményt szeretnének, amely nemcsak a múltat mutatja be, hanem folyamatosan kapcsolatban áll a kortárs zenével is, és minden korosztályhoz szól. Rendeznek majd például tudományos igényű konferenciát arról, hogyan hatott néhány évtizeddel ezelőtt a rockzene a közgondolkodásra, a társadalmi változásokra, a fiatalokra. A kutatást, a dokumentumgyűjtést pedig Kelet-Európára is kiterjesztik. Folyamatosan lesznek időszaki kiállítások, már tárgyalnak Miskolc testvérvárosával, Clevelanddel, ahol a világ egyik legnagyobb rockmúzeuma található, vagy a liverpooli Beatles Múzeummal, de szeretnének egy nagy Woodstock-fotókiállítást is.
A tízemeletesre tervezett épület a nemrég magyar feltalálók által szabadalmaztatott, úgynevezett gömböcöt formázza majd, és a tervek szerint 2011 tavaszán át is adják a nagyközönségnek. Fedor Vilmos azt mondja, a folyamatos programoknak köszönhetően a múzeum önfenntartó lesz, így működtetése nem igényel majd állami támogatást.
A tavaly a Sziget Fesztiválon felvezetett Magyar Dal Napját idén már az erre a feladatra létrehozott nonprofit kft. szervezi, amelynek vezetője, Szabó Edit lapunknak elmondta: nagyjából 30 millió forintból gazdálkodhatnak. Ennek kétharmadát szponzorok adták össze, a többit szakmai szervezetek és az NKA. Továbbá 10 millió forintot kaptak a miniszteri keretből a programok dokumentálására, ugyanis archívumot szeretnének létrehozni, ezért a szeptember 13-án országszerte 12 fővárosi és 10 vidéki helyszínen zajló programok nagy részét rögzítik. A Művészetek Palotája mellett például dzsesszsátort állítanak fel, a Gödörben underground zenekarok játszanak, Egerben kórusfesztivált, Győrben népzenei, Kecskeméten világzenei, az óbudai Zichy-kastélyban blueskoncerteket rendeznek, de csatlakoztak például színházak is. Több rádióban lesznek műsorok, az MTV pedig egész nap közvetítésekkel jelentkezik majd (részletes program: www.magyardalnapja.hu). A tervek szerint a Magyar Dal Napját ezentúl minden évben szeptember második vasárnapján rendezik meg országszerte.