A Fesztiválzenekar sikere Londonban

A közönség ovációját csak a kritikusok lelkesedése múlta felül: folytatódott a világ legnagyobb zenei fesztiválja és Fischer Iván közötti kölcsönös vonzódás.

"Tökéletesen megfelelt a várakozásoknak a Budapesti Fesztiválzenekar kedd esti fellépése a Promson", írja a londoni Evening Standard. Az elismerés híven tükrözi a Royal Albert Hallt zsúfolásig megtöltő 5500 zeneszerető viharos tapsát, mellyel Fischer Ivánt és együttesét fogadta. Barry Millington kritikus szerint "nincs még egy ilyen zenekar a világon: egyedülálló a hangzása, a karaktere". A július második fele és szeptember idusa között tartott fesztivál száz koncertjén számos sztárzenekar - köztük a Royal Concertgebouw, a Bécsi Filharmonikusok, a Lipcsei Gewandhaus - lép fel, a BFZ-t mégis megkülönböztetett szeretettel várták.

Az első részben Prokofjev rövid kompozícióját, a Nyitányt héber témákra Bartók népszerű II. hegedűversenye követte Leonidas Kavakos közreműködésével, de valamennyi kritikus Dvorák VII. szimfóniáját tekintette a műsor fénypontjának. A The Guardian ítésze úgy érezte, "mindhárom mű előadása megváltoztatta az eddigi felfogást, nyilvánvaló volt, hogy az újradefiniálás és újraértékelés folyamatáról van szó". A The Independent kritikusa parányi kontrasztként úgy véli, Fischer Iván olvasatában Dvorák VII. szimfóniájának hangzása inkább derűs, mint erőteljes volt. "Magával ragadta a könnyed és spontán, nagyszabású, rugalmas és harmonikusan kitárulkozó kifejezésmód". Az Indy kritikusa a fafúvósokat emelte ki. A közvetlenül a második tétel befejezése előtt felcsendült oboaszóló "alighanem a legszebb muzsika, amit a teljes Proms-idény alatt hallott".

A The Times kritikáját jegyző Neil Fischer "tudni véli, miért kelt el minden jegy a Fesztiválzenekar koncertjére. Ez az együttes soha nem hagyatkozik saját rutinjára". Már a Prokofjev-nyitány felért egy szándéknyilatkozattal. Fischer a kamarazene-jellegű párbeszédet állítja az élénk miniatűr középpontjába. A zenekar Dvorák szimfóniájával igazolta kivételes képességeit, és helyénvaló volt a becsempészett beethoveni szigorúság. A briliáns előadásmód a "fenséges" jelzőt érdemelte ki. A szakíróra nagy benyomást tett a "búsképű" Fischer Iván, aki a ráadás - Johann Strauss Paraszt-polkája - beharangozása előtt "gyászos arcot vágott, és kevésbé tűnt annak a társasági show-mannek, ami a valóságban, inkább enyhén lökött professzornak, amilyenné jellegzetes közép-európai kiejtése teszi".

A Fesztiválzenekar koncertjét élőben közvetítő BBC 3 a szünet idején Radnóti Miklós születésének centenáriuma alkalmából készült műsort vetített, amelyben a Londonban élő magyar színésznő-író Nádasi Myrtill idézte fel a tragikus sorsú költő pályáját. A műsorban Radnóti öt megindító költeménye hangzott el egy brit színész előadásában, köztük a Hetedik ecloga.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.