'Ha elüt egy villamos, akkor is lesz Sziget'
- Az idei fesztivál előtt két téma foglalkoztatta a sajtót: a H1N1 vírus esetleges terjedése a Szigeten és az, hogy az antirasszista napon miért léphet fel Nagy Feró. Melyik okozott több fejtörést önnek?
- A vírus annyiban rosszabb volt, hogy az ijesztgetés a látogatottságot is befolyásolhatta volna. De ami az antirasszista nappal kapcsolatban történt, az a tipikus magyar valóság. Meglepett a felhördülés, a szélsőséges reakció, hogy egyesek inkább kirekesztenék azt, aki vállalja, hogy kiáll elutasítani a rasszizmust, csak azért, mert más politikai nézeteket vall. Ez nem egy belpolitikai állásfoglalás vagy egy Jobbik-ellenes rendezvény volt, nem politikai célú kezdeményezés. Megkerestek angol szervezetek, hogy náluk 30 éve jól működik egy modell: a zenészek összefogtak és kiálltak, hogy elutasítják a rasszizmust. Ez a fiatalok számára fontos üzenetnek bizonyult, és ott látványosan visszaszorultak a rasszista nézetek. Örülök, hogy nem csak balliberális zenészek jöttek el. Ez ugyanis erősíti az üzenetet, hogy a rasszizmus politikai szimpátiától függetlenül vállalhatatlan.
- Sikeres volt ez a rendezvény?
- Mint üzleti modell, nem. Jóval kevesebben jöttek el, mint szerettük volna, a bevétel kevesebb lett, mint a költség. De nem gondolom, hogy sikertelen volt. Azzal a céllal szerveztük, hogy demonstráljuk: a magyar zenészek döntő többsége elutasítja a rasszizmust. Szerintem a szakmai összefogás jelentős volt, és a híre sok emberhez eljutott. Azt persze nem tudom, hogy ki az, aki ezen el is gondolkodik. Sosem hittük, hogy a Szigeten lévő nézőket kell majd meggyőzzük, hiszen tudjuk, hogy a Szigeten alapvetően elfogadó, toleráns a közönség.
- Év elején attól tartott, hogy a válság komolyan érintheti a Szigetet. A hetijegyek eladásán ez nem látszott.
- Válság most is van, az emberek kevesebbet költenek szórakozásra is. Emiatt kisebb lett a Sziget szponzori támogatása is, de mindent megpróbáltunk megtenni a kedvezőtlen hatások ellen: visszafogott költségvetéssel, diákoknak szóló kedvezményes csoportjeggyel, félárú éjszakai jeggyel, a külföldieknek bulivonattal, nagyobb reklámkampánnyal. Úgy tűnik, meglett az eredménye: nem esett vissza a látogatottság, üzletileg nem került veszélybe a cég.
- Korábban azt mondta, hogy annyira irracionálisan működik minden ebben az országban, hogy kiszámíthatatlan, nem arat-e valaki egyszer sikert a Sziget elleni támadásokkal. Nem túlzás ettől félteni egy ekkora rendezvényt?
- Ha nem lennének minden évben támadások, akkor túlzás lenne. Tizenhét éve csináljuk, és még mindig arról beszélünk, hogy lehet-e jövőre, hiszen most is per folyik ellenünk, mert a IV. kerület polgármestere azt szeretné, hogy ne lehessen éjszaka programokat tartani. Eddig minden évben voltak csörték a különböző kerületi és országos politikusokkal - a Szigetben sokan csak egy lehetőséget látnak arra, hogy szerepelhessenek. Persze nem szabad általánosítani, hiszen olykor vannak jogos panaszok is.
- Demszky Gábor tavaly felvetette, hogy a cégüknek fizetnie kellene a terület használatáért. Ezt is idesorolja?
- Itt inkább egy elvi kérdésről van szó. A kezdetekkor ő volt a Sziget egyik legnagyobb segítője, de szerinte mára felnőttünk, nincs szükség segítségre, most már fizessünk. Elsőre biztos jól hangzik, hogy egy sikeres üzleti vállalkozás fizessen az általa használt közterületért. De ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy egy rendezvény, amelynek 2,65 milliárd forint a költségvetése, fizessen-e 2,6 milliárd forint közterület-használati díjat egy olyan területért, amely az év többi részében senkinek semmennyiért nem adható bérbe, már nem ugyanaz a helyzet. Ráadásul ez a rendezvény bevételt hoz az országnak, országimázst épít, turizmust generál, kultúrát terjeszt és számos közfeladatot ellát. A közterület használatával kapcsolatosan pedig minden költséget magunkra vállalunk. A Forma-1-et milliárdokkal támogatja az állam, hogy turistákat hozzon. A Sziget több turistát hoz, és évek óta nem kap állami támogatást. Talán nekem is állandóan fenyegetőznöm kéne, hogy nem lesz több Sziget, ahogy Bernie Ecclestone fenyegetőzik, hogy elviszi innen a Forma-1-et?
- A közönségtől is sok támadást kapnak. Állandó téma, hogy a Sziget túl profitorientált lett, a program pedig nem elég friss, lejárt szavatosságúak, túl gyakran ismétlődőek a sztárok.
- Nálunk sokak fejében még kommunizmus van, nem elfogadható számukra, hogy ez egy vállalkozás. A kulturális területen az a megszokott, hogy mindenki támogatásokért sír, itt csak erkölcstelen, profithajhász lehet, aki saját erőből sikeres. Minden évben megkérdezik, mi meg elmondjuk, hogy mekkora a Sziget nyeresége. Sokkal kevésbé tartják érdekesnek, hogy milyen kulturális programok vannak, mint hogy mi a helyzet a zsebemben. Ami pedig a fellépőket illeti, a magyar zenei közízlés évekkel el van maradva a nyugatitól. Emiatt kettős nyomás alatt vagyunk: aki nyomon követi az aktualitásokat, azt kéri számon, hogy miért nem vagyunk még frissebbek, aki nem, az meg panaszkodik, hogy számára ismeretlen zenekarokat hívunk. A jelentős nemzetközi érdeklődés azt mutatja, hogy szerintük nem vagyunk lejárt szavatosságúak.
- Lesz egy olyan pont, amikor eldől ez a vita?
- Folyamatosan dől az aktualitások, a progresszió irányába. Ez elsősorban a külföldiek nagy arányának köszönhető. Ha a hetijegyek hetven százalékát nem külföldiek vennék meg, akkor csak abban kéne gondolkodni, hogy kik azok a sokadszor elhívható, meglehetősen kevéssé aktuális előadók, akikre a magyar közönség hajlandó bejönni. De most van egy egyértelmű irány, amerre haladunk. Szerencsére javul a hazai közízlés is, sokat tesz ennek érdekében
a RadioCafe, az MR2, a Wan2 magazin, a Music Television és persze az internet.
- Hogy látja a Szigetet tíz év múlva? Akkor is napi szinten részt vesz majd a pörgésben?
- A napi pörgés most is nagyrészt rajtam múlik. A Sziget csapata már nélkülem is meg tudná csinálni a fesztivált. Nem lenne pont olyan, mint amilyennek én csinálnám, de az a veszély már rég nem áll fenn, hogy ha engem elüt egy villamos, akkor nem lesz többé Sziget. Én még mindig szeretem ezt csinálni, és lehet, hogy tíz év múlva is szeretni fogom. Hogy a Szigettel mi lesz? Ha nem bolondul meg még jobban az ország, akkor remélem, hogy tíz év múlva természetes lesz, hogy van, és nem kell minden évben újra megküzdeni azért, hogy lehessen.