SÍN-vonal
"Az Üllői úton addig mész, amíg a kocsi a sínnél nem zökken egyet." Ez az instrukció adta az ötletet három éve Nagy Zoltánnak és Lóky Tamásnak, hogy intézményüket SÍN Kulturális Központnak kereszteljék el. A szónak több pozitív konnotációja van: például sínre tenni vagy célirányosan mozgatni valamit.
Pestszentlőrincen, első székhelyükön azonban kisiklott a kapcsolatuk a főbérlővel, a fővárosi önkormányzattal. A fővárossal kötött szerződés felbontását követően úgy döntöttek, új partnerekkel, új koncepcióval új hely után néznek. Ingatlanhirdetések nyomán bukkantak erre a frekventáltabb helyre, amely pár percre van a Forgách utcai metrómegállótól. Az egykori 2-es számú Építőipari Vállalat művelődési házának kultúrterméből három 150 négyzetméteres, világos próbatermet alakítottak ki. (Ha minden jól megy, a helyet idővel teljesen akadálymentesítik.)
Az új épület szerencsét is hozott, hiszen az OKM működési pályázatán az idén jóval több pénzt nyertek. Az első év 2 milliójához, a második 2,5 milliójához és a tavalyi 4 millióhoz képest az idén már 11 millió forintot kaptak. Nyilván nemcsak szerencséről van szó, a tetemesebb állami szubvenciót az elmúlt három év munkájának is köszönhetik, meg az előadó-művészeti törvénynek, amely jobb esélyeket ad a függetleneknek.
Miből működik majd új helyén a SÍN, pláne úgy, hogy a próbaterem használatáért sem a tánc-, sem a színházi együttesektől nem kér bérleti díjat? A tizenegymillió forinton túl pályázati pénzekből, és abból, hogy önkéntesekkel dolgoznak. A kezdő kulturális menedzserek itt rutinhoz jutnak, a társulatok az ingyenes próbateremért cserébe pedig sok mindenre kaphatók.
Némi anyagi biztonságot ad, hogy szolgáltatói szerződést kötöttek a próbahely nélkül maradt Duna Művészegyüttessel, amely beszáll az épület fenntartási költségeibe, akárcsak a másik rezidens, a Horváth Csaba vezette ForteDanse. Sőt korábbi helyükkel ellentétben, itt a termeket bérbe adhatják rendezvényekre.
Noha a SÍN-nek csak ősszel lesz hivatalos megnyitója, gyorsan megtalálták őket a független társulatok, amelyek napi 12 órában számíthatnak a helyre. Mikor ott jártunk, az új cirkuszos CircoLabor készült augusztus 12-i szigetes fellépésére. A neten olvasható menetrend szerint a színházi szezon nyári szünetében már próbálnak náluk, új produkcióra készül Juhász Kata, Dombi Kati, Nagy Andrea, a Még Színház és a Filter Performance. A tervek szerint az új évadban a Filter premierje itt lesz, és az ősszel elindulnak a beavató színházi produkciók, a munkabemutatók, és Sarkadi Bence marionettművész bábelőadásai meg workshopjai.
A Kontakt Budapest Műhely már "felavatta" a he-
lyet - improvizációs kurzusával. (Szeptemberben visszatér.) Tegnap a Katlan-csoport költözött be a SÍN-be egy tánchétre, és napi hét órában hiphop-, afro-, kortárstánc-, néptánc-, önkifejezés- és jógaóráin a test tudatos használatára, a mozgás élvezetére irányítják a figyelmet.