Valami bűzlik Michiganben
Valami bűzlik Michiganben. Dán közbejárásra az 50 ezer alkotó érdekeit védő Művészek Jogvédő Társasága (ARS) kifogást emelt az USA északi államának nyolcezres települése, Greenville Kis hableány-szobra ellen, az ugyanis annyira hasonlít a koppenhágai eredetire, hogy annak szakasztott mása.
Bár a helyi szobrászt, David Willisont csak a jó szándék vezérelte, amikor a városka éves, nyári dán fesztiválja nyomán utánzatot készített, megrendelői elfeledkezhettek róla, hogy Koppenhága egyik fő nevezetességének jogszerű reprodukciói 56 ezer dollárt kóstálnak a kereskedelmi forgalomban, és még egy papírnehezék szobrocskáért is 3 ezret kell leszurkolni. A szerzői jogok ugyanis az eredeti alkotó halálától számított hetven évig, azaz az 1959-ben elhunyt Edvard Eriksen esetében 2029-ig az örökösöket illetik.
- Ha elterjed a szobor Amerika-szerte, akkor elhomályosítja a koppenhágait - ezzel az érvvel lépett fel Theodore Feder, az ARS elnöke az évente másfél millió turistát vonzó eredeti védelmében. A Michiganben garantáltnak tűnő siker dacára neki is fájhat a feje: a meseíró, Hans Christian Andersen itteni rajongói ugyanis egyenesen teleszórták az Újvilágot hasonló alkotásokkal.
Annette Andersen például - aki csak névrokona az írónak - az Iowa állambeli Kimballtonban 12 ezer dollárt gyűjtött az ottani verzióra, és most egyszerűen abban reménykedik, hogy a kétmillió példányban megjelenő The Wall Street Journal cikke dacára sem kerül majd az Eriksen-örökösök látókörébe. A kanadai Vancouver városa legalább annyira előrelátó volt, hogy kissé átszabta a saját változatát. De kegyeleti szempontból is érdekes, hogy mi történik majd Victor Borge dán-amerikai előadóművész sírjával, amelyet szintén a Kis hableány mása ékesít a Connecticut állambeli Greenwichben. Keveset nyom a latba, hogy a koppenhágai vízparti "eredeti" is másolat: mivel számos alkalommal megrongálták már, a valódit titkos helyen őrzik.
Ezzel együtt Skandinávia egyenlített: az elmúlt hetekben egy amerikai-svéd plágiumper borzolta a kedélyeket az óceán ezen oldalán; ebben svéd szerző áll vesztésre. Egy manhattani bírónő elsőfokon betiltotta Fredrik Colting, alias "J. D. California" Nagy-Britanniában angolul már megjelent regényét, amelyben "C. úr" néven J. D. Salinger világhírű Zabhegyezőjének Holden Caulfieldjét emelte át túlságosan szabadon. Az ügy a különc, visszavonultan élő, és 44 éve semmit sem publikáló Salinger személye miatt amúgy is komoly médiavisszhangot keltett Amerikában.
A nemzedéki kontrasztot tekintetbe véve különösen: a felperes 57 évvel idősebb az alperesnél. Figyelmet keltett a bírónő, Deborah A. Batts irodalomesztétikai ítélőereje is, hiszen 37 oldalas indoklásában ilyen összehasonlító megállapításokat tesz: "Colting ugyan szándéka szerint szabadgondolkodású, autentikus és romlatlan ifjúként állítja be Caulfieldet, aki makulátlan bírája a körülötte lévő embereknek, valójában azonban mindezeket Salinger is alaposan és nyilvánvalóan leírja saját narratívájában". A fiatal író fellebbezett, de igencsak meglepődött az ítéleten. - Nevezzenek akár tudatlan svédnek, de soha nem gondoltam volna, hogy könyveket tiltanak be az Egyesült Államokban - nyilatkozta.