Ötven fotón a százéves város
Az elhatalmasodó nyár persze megteszi a hatását, mert a néhány, feszt ugráló gördeszkáson meg az egy helyütt állandósulni látszó masszív ammóniaszagon kívül senki sincs a régi buszpályaudvar előtti kis sétányon vagy min. Ahol egyébként most 50 darab fénykép feszül a városnak. A közös bennük: mindanynyian Tel-Avivban készültek. Ez volna hát a Pixrael című nemzetközi fotókiállítás, amelyet Budapest izraeli testvérvárosa alapításának századik évfordulója alkalmából gründolt Bartha Anita és Szász Eszter, a Kidma és más zsidó szervezetek égisze alatt, nem minden előzmény nélkül persze. Tavaly ugyanitt ugyanilyen címmel, Izrael megalakulásának 60. évfordulójára rendezett exhibíciót nézhetett az Erzsébet tér népe, a Gödör köré gyűlő esti minitársadalom, és aki épp arra járt.
Szász Eszter elmondja: a nyílt pályázatra érkezett mintegy ezer képből válogatott kiállítás a magyar és a zsidó állam közötti kulturális kapcsolatok erősítése céljából született. Sokan ismerik Magyarországon Tel-Avivot - legalábbis azt hiszik. Azokban viszont, akik nem jártak még ott, eléggé egysíkú kép él a városról. Ezért gondolták a szervezők, hogy amatőr és profi fotósok lencséjén keresztül érdemes megmutatni a budapestieknek. Régi-új város, Cool Jews, Kontrasztok, Tel- Aviv-feeling, Mindennapok - ezekben a kategóriákban hirdették meg a nemzetközi online pályázatot.
- Mikor az első képek megérkeztek, kicsit megijedtünk - mondja a Szász Eszter -, mert akkor még többségben voltak a homokos tengerpartot, a fürdőruhás lányokat ábrázoló fotók. Nem erre gondoltunk, mikor szervezni kezdtük a Pixraelt. A város valódi arcát szerettük volna megmutatni, amelyet az ott élők látnak. A szeméthegyet ugyanúgy, mint az újonnan épülő felhőkarcolókat. Tel-Aviv ellentmondásosságát.
Aztán megnyugodtak, hiszen sorban érkeztek a jobbnál jobb, a képi közhelyektől tartózkodó alkotások. Szász Eszter elmondása szerint a Benda Iván fotós és Pfisztner Gábor szakújságíró-kritikus nevével fémjelzett zsűri célja nem az volt, hogy kifejezett művészfotó-tárlatot állítson össze. Egyáltalán nem számított bajnak, ha egy kép fotós szempontból esetleg nem tökéletes - a lényeg: eredeti szemszögből mutassa meg a várost. Ezért aztán az alkotók között passzióból kattintgatóhelybéli, turista és fotóművész egyaránt akad.
A szervezők szeretnének egy hasonló, Budapestet bemutató kiállítást rendezni Tel- Avivban, egyelőre tárgyalnak, akikkel ilyenkor kell. Az viszont biztosnak tűnik, hogy Budapest jövőre sem marad köztéri, izraeli tematikájú fotótárlat nélkül. Pontosabbat még nem tudni, a cél azonban alkalmasint ugyanaz lesz: ne csak a bédekkerek kvázi beállított képeit vagy a képeslapok idealizált valóságát láthassa, aki kíváncsi, milyen az élet Izraelben.
A július 16-án megnyílt kiállítás darabjai augusztus 10-ig láthatók a Gödörnél, ezután a Sziget Oktopusz Összművészeti sátrába költözik az anyag.