Fazekas pince a borok helyén
Ahol hajdan a Babits család "boldog óborai" várakoztak sorsuk beteljesedésére, ott most a környék gazdag múltú fazekasmesterségének produktumait tekinthetik meg a látogatók. Az emlékház gazdája, a Wosinsky Mór Múzeum nyertes pályázata révén hozhatta létre az új kiállítást.
Tizenegy szekszárdi, illetve elszármazott fazekas - népi iparművészek, a népművészet mesterei - számos (remek)művében gyönyörködhet a néző a mintegy 15 méter hoszszú, 3 méter széles kiboltozott, s ma már villannyal megvilágított pincében. A bemutató rendezője, Balázs Kovács Sándor néprajzkutató a szívéhez egytől egyig közel álló alkotások közül kérdésünkre kiemelte a ma már ritkaságszámba menő motívumot, a mórágyi futó madárkát, valamint a céhkancsókat. Az utóbbiak Bíró Annamária munkái, akinek érdeklődését nemcsak felkeltették a zöld mázas, domború mintájú, egyfülű, bájos, olykor humoros feliratú kancsók ősei, de olyannyira meg is ihlették, hogy idővel elkészítette "utódaikat". A kiállítás külön érdekessége egy 1765-ös céhkancsó.
A bemutató rendezője az alkotók életrajzával és a fazekasság történelmének áttekintésével gazdagította a tárlatot. A nagypince melletti kisebb földalatti építmény - talán afféle mindenes pince lehetett egykor - sorsáról egyelőre nem döntöttek, de idővel ott is új látnivaló várhatja az emlékházba érkező nagy számú érdeklődőt. A látogatók a Babits-emlékház nyitva tartásának idejében bármikor megnézhetik a korabeli pincét és a főként sárközi hagyományokat őrző agyagtárgyakat.